Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Kolik dávat potravy

Jíme a krmíme a to hlavně zdravě
Odpovědět
Keyfili
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: ned 25. črc 2021 9:14:11

Kolik dávat potravy

Příspěvek od Keyfili » ned 25. črc 2021 9:24:43

Dobrý den,
mám roční želvu zelenavou chovanou v terariu. Má otázka je, kolik toho taková roční želva sní.
Želvu jsem na základě informací od chovatele krmila granulemi, než jsem zjistila, že je to hloupost. Většinou za den snědla 2-4 granule. Nedávno jsem ale postupně přešla hlavně na zelenou stravu, tak jak to má správně být. Problém ale je, že želva toho ani hrozně moc. Řídila jsem se tím, že sní tolik, kolik chce, ale když pak snědla 2 obrovské listy salátu a ještě hrst polníčku a její krunýř se mi přestal líbit, naordinovala jsem na rady dietu. Pak jsem ovšem odjížděla pryč a dala ji jídlo na 3 dny, které okamžitě během 10i minut snědla. Opravdu se po tom jen zaprášilo.
Nevím si rady, kolik toho taková roční želva sní, nerada bych ji prekrmovala, protože podle některých ma náběh na pyramidy ale na druhou stranu ji nechci trápit hlady.
Moc všem děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik dávat potravy

Příspěvek od euzelva » ned 08. srp 2021 11:47:18

Neomezovat, sama si určí kolik toho sní jako v přírodě. Vhodnou stravu není potřeba nijak řešit, v přírodě se také může napást jak uzná za vhodné.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Kolik dávat potravy

Příspěvek od Mirek » ned 29. srp 2021 19:30:21

Je pravdou, že v teráriu má želva stále ideální podmínky, které v přírodě nemá (v důsledku změn počasí a v zimě musí zimovat). V důsledku toho želvy mají v přirozených podmínkách pomalejší růst, nicméně nesouvisí to jen s množstvím krmiva, jak je někdy mylně prezentováno. Zjednodušeně řečeno má želva v přírodě možnost se pást do prasknutí, ale nedělá to, protože příjem krmiva závisí na aktuální úrovni metabolismu, a ten se zase odvíjí od aktuálních podmínek. V teráriu má želva stálé ideální podmínky, tedy i metabolismus se udržuje na vysoké úrovni. To si jednak žádá vyšší energetický příjem, jednak u mláďat toto podněcuje k růstu, což opět zvyšuje energetické i látkové potřeby - mládě žere, aby rostlo. Samozřejmě, pokud má mládě možnost neomezeně růst, tak to může vést k deformacím krunýře. Nicméně, striktní omezování potravy, jak se někdy radí, sice povede k hladkému krunýři, ale taky k retardaci růstu (jednoduše mládě nebude mít z čeho růst). Najít vhodný kompromis je náročné, ale v prvních fázích, než se mláďata rozkrmí, bych určitě neomezoval. U staršího mláděte, pokud má tendenci jíst nadměrně, může omezení pomoci (ale stále platí, že jídlo je pouze jedním z faktorů a na stavbu krunýře má vliv spousta jiných podmínek). V prvé řadě bych se ale zaměřil na kvalitu stravy, kvantitu lze omezit např. podáváním malých dávek vícekrát denně.

Odpovědět