Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

"venčení" želvy v létě?

Jíme a krmíme a to hlavně zdravě
Odpovědět
sabinaL
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. úno 2019 20:51:22

"venčení" želvy v létě?

Příspěvek od sabinaL » pon 04. úno 2019 21:21:37

Potřebuji poradit, želvičku ještě nemám, teprve ji plánuji do bytu (terarko chci 80x50x50 a želvičku T.h.h.), veškeré info čerpám z této stránky nebo z jiných, a na cestě je i kniha :D . Napadlo mě, že bych želvičku v létě pouštěla do trávy, kde vím, že není nějak chemicky ošetřena. Šlo by, že bych ji tak na 20min každý den v létě nechala vyběhnout, aby spořádala co může, a zároveň byla na opravdovém sluníčku? Byla by samozřejmě pod neustálým dozorem :D Ale zase mám strach, jestli nemůže sežrat něco např. jedovatého? Jelikož jsem začátečník tak budu mít asi hloupé otázky :)

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Mirek » pon 04. úno 2019 21:25:58

Nedoporučuji. Nejde o jedovaté rostliny, ale želvě se zbytečně rozhodí světelný a tepelný režim, na který bude zvyklá v teráriu. Navíc riskujete, že se želva ztratí a uteče (ač se to nezdá, v trávě se ztratí hned, což vám potvrdí každý chovatel, který sbírá želvy na podzim z venkovních výběhů domů - nakonec želvu najde v místě, kde se před tím díval pětkrát). Pokud tedy chcete ževu chovat venku, tak doporučeníhodný je pouze trvalý letní venkovní výběh.

sabinaL
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. úno 2019 20:51:22

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od sabinaL » pon 04. úno 2019 21:30:56

Mirek píše:
pon 04. úno 2019 21:25:58
Nedoporučuji. Nejde o jedovaté rostliny, ale želvě se zbytečně rozhodí světelný a tepelný režim, na který bude zvyklá v teráriu. Navíc riskujete, že se želva ztratí a uteče (ač se to nezdá, v trávě se ztratí hned, což vám potvrdí každý chovatel, který sbírá želvy na podzim z venkovních výběhů domů - nakonec želvu najde v místě, kde se před tím díval pětkrát). Pokud tedy chcete ževu chovat venku, tak doporučeníhodný je pouze trvalý letní venkovní výběh.
Děkuji za rychlou reakci :) jinak v létě jako strava postačí pampeliška, jitrocel, jetel..?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Mirek » pon 04. úno 2019 21:36:15

Ano, pampeliška jako základ, pak jetel a jitrocel. Nicméně můžete podávat různé další nejedovaté plevely.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od euzelva » pon 04. úno 2019 22:11:16

V podstatě pokud bude celoročně chovaná v teráriu, tak venčení je při dodržení určitých pravidel, a to například teplotních, určitě vhodné a pro chov přínosné. Vyvarovat se mimo jiného prudkého slunce bez možností úkrytu, prudké změny teplot.......To jestli Vám "zdrhne" nebo ne, je již na Vaší ostražitosti.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

sabinaL
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pon 04. úno 2019 20:51:22

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od sabinaL » pon 04. úno 2019 23:31:21

Děkuju moc :) jsem o něco chytřejší :D

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Jaroslav » pát 12. dub 2019 17:04:06

mohl bych se zeptat, při jakých podmínkách by se toto " venčení" dalo dělat? na webu jsem se dočetl že je to pro želvu stresující ale mám podobný problém nemám výběh, ale rád bych jí v létě vzal ven protože máme obrovské louky...
bavím se tu v řádech hodin venku, s tím že by měla i stín, vodu

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Mirek » pát 12. dub 2019 19:41:30

Prvně je potřeba dodržovat teplotní standard, na který je želva navyklá, a to oběma směry (nebrat, když bude venku chladno, ale ani ne dopoledne v tropickém vedru). Na želvu se tím vždy vyvine určitý stres, protože se najednou objeví v novém prostředí. Ce se týče luk, tak dávejte pozor na schopnosti želv se ukrývat v trávě a případně využívat toho k útěku.

Jaroslav
Matador
Příspěvky: 87
Registrován: ned 09. pro 2018 19:38:07

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Jaroslav » stř 05. čer 2019 13:42:03

Dobrý den, venku se nám udělalo pěkně a tak přemýšlím že už bych želvu vytáhl ven, v terariu ma ted zhruba 27 stupnu plosně (teplota pokoje nejde ji stahnout níž) a želva je asi nejvíce aktivní od doby co jí mám... mám v plánu udělat pouze jednoduchý výběh z pletiva protože jí budu brát ven pouze na menší časový interval, v řádu hodin.... chtěl bych se zeptat stačí nějaký domeček aby měla stín ze dřeva, pití? A ještě nás s bráchou trápí otázka, oba máme želvy zelenavé oba dva 7-8 měsíců staré, jsou ze stejného "vrhu" snesou se v jednom výběhu?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: "venčení" želvy v létě?

Příspěvek od Mirek » stř 05. čer 2019 15:29:43

Já bych se pletivu vyhnul, želvy ho nechápou jako překážku a chtějí se přes něj dostat, takže by bylo asi vhodnější volit dřevo nebo jiný neprůhledný materiál. Samozřejmě je nutné zajistit, aby neměla želva možnost se dostat ven podhrabáním (na to hlavně pozor, pokud by měla být konstrukce přenosná - nezapuštěná). Úkryt stačí přirozený (poskládá se z kamenů). Není teoreticky nutný ani ten úkryt, když bude venku jen při pěkném počasí, stín a voda je ale nutností. Želvy se snesou bez problému. Problém by mohl nastat v budoucnu, pokud to budou dva samci, ale to se Vás zatím netýká.

Odpovědět