Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želva uhlířská - suchá hlava

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Uju
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 28. zář 2015 11:31:03

želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Uju » pon 28. zář 2015 11:39:15

Dobrýd en chovatelé.
Mám dotázek. Mám dvě želvy uhlířské (3roky) a ta jedna má suchou hlavu. Ta druhá je taky tak trochu přischlá,ale není to zdaleka tak hrozný. V létě jsem je venčila, tak to bylo o dost lepší,ale teď zase.
V želvárku je jemná kamenitá drť a z části hobliny, které se snažím udržovat vlhké, také mají misku s vodu. Nad želvárkem svítí jedna žárovka pro teplo, druhá pro vitamíny.
6e by tam měly moc teplo??? To se mi moc zdát nechce, navíc na to trpí jen ta jedna.
Můžete prosím juknout na foto a poradit???
Moc děkuju.
Přílohy
Máša.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Mirek » pon 28. zář 2015 12:54:54

Tak prvně k tomu, abychom mohli posoudit, jestli je tam moc teplo nebo zkrátka je něco šptaně, bychom potřebovali konkrétně vědět chovné podmínky.

Nicméně z popisu se dá soudit, že základním kamenem úrazu je nedostatečná vlhkost. Želvy uhlířské jsou pralesní želvy, takže by tomu měly odpovídat chovné podmínky (tj. velké teplo po celé chovné nádrži, pod lampou žádná výheň (35 - 38°C stačí), vysoká vlhkost, může být méně denního osvětlení). Kamenitá drť nedokáže udržet vlhkost a po většinové části plochy terária by měl být substrát, který nasáká vodu a udržuje vlhkost (v části pro krmení by mohly být oblázky). Také je velmi vhodné pro tento druh pořídit rosič nebo mlhovač.

Uju
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 28. zář 2015 11:31:03

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Uju » pon 28. zář 2015 15:34:02

Děkuji za taky rychlou odpověď. Tak jsem změřila teplotu a podl lampou je 48 stupňů, hned jsem světlo vypla, upřimně na pohmat se to nezdá a tím, že se nejedná o klasické terárko jsem si říkala, že se teplo bude odvětrávat víc.
Rosítko mám,ale to asi nestačí. Dám pryč ten štěrk ale teď čím ho nahradit. Dřív jsem měla kokosovou drť (nkde dokonce píší, že není moc vhodná), mě se nelíbila, protože ji na sebe želvičky nabalovaly.
Taky mne napadlo, že bych jim mohla v želvárku vysít trávu, vlhkost by udržela, přebytečnou si vzala a nemusela bych mít strach, že si do ni kousnou a navíc by želvinky zůstaly +- čisté. Nebo máte lepší nápad co použít??? Děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Mirek » pon 28. zář 2015 15:58:23

Pod lampou by mělo být určitě míň, takže buď zvednout, nebo koupit slabší. Avšek v celém terárku by mělo být klidně kolem 30°C.

Trávu použít lze, ale moc dlouho Vám nevydrží. Lignocel dle mého nebezpečný není. Ano, našel jsem případy, kdy způsobil ucpání střev, ale vždy to bylo u masožravých ještěrů nebo hadů. Ani jeden případ se netýkal želvy a stejný názor mám potvrzen i od jiných chovatelů. Nicméně se na želvu lepí, takže používám směs lesní hrabanky, lignocelu a písku.. Poměr Vám neřeknu, poněvadž to míchám od oka. Písek tu hrabanku zhutňuje a lignocel je tam proto, aby substrát udřel vlhkost (hrabanka bel lignocelu mi rychle vysychala), nicméně se v tom substrátu nelepí.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od euzelva » úte 29. zář 2015 11:29:27

Jednoznačnou příčinou je suchý chov. Jak by tento druh měl být chován najdete zde: http://euzelva.cz/geochelone-carbonaria ... irska-chov
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uju
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: pon 28. zář 2015 11:31:03

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Uju » stř 30. zář 2015 11:39:49

Děkuji moc za rady. Koupm znovu kokosovou drť a smýchnu to s pískem nechám jen placatý kámen na prohřátí a jídlo. Pokusím se najít nějakou vhodnou kytku, která nebude jedovatá, kdyby si náhodou některá želvina kousla,ale pomohla by zastínit tu žárovku. Snad to pomůže. Moc děkuju :-)

Uživatelský avatar
Petra D
Matador
Příspěvky: 88
Registrován: pon 16. čer 2014 16:02:26
Bydliště: Ostrava

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Petra D » stř 30. zář 2015 20:46:09

Kamen pod vyhrevku neni vhodny. Lampu ciste nad substrat.

Uživatelský avatar
Denisa H
Pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: pon 16. čer 2014 12:59:59
Bydliště: Brno - Venkov

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Denisa H » stř 07. říj 2015 13:11:07

Já si teď do terárka k uhlířkám pořídila mech...tak snad to taky trošku bude držet vlhkost.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želva uhlířská - suchá hlava

Příspěvek od Mirek » stř 07. říj 2015 20:46:18

Dobré v chovu uhlířek jsou mlhovače, popř. automatické rosiče, které v teráriu parádně zvednou vlhkost a želvy to vítají pozitivně.

Odpovědět