Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Slyšitelné dýchání, vydávání zvuků

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Slyšitelné dýchání, vydávání zvuků

Příspěvek od ipr » úte 08. črc 2014 18:30:38

Dvouletá marginata, venkovní výběh od dubna, měsíc plně aktivní. Krmím cca 20 druhy rostlin. Želva mi slyšitelně vydechuje, přibližně týden. Nikdy před tím to u ní slyšet nebylo, a ani ostatní želvy nejsou takto slyšet. Pusu má při tom zavřenou. Hlavu nedává nahoru, pusu neotvírá - nelapá po dechu. Vydává při tom i zvuky připomínající skřípání čelistí o sebe, a hlavně stále zvuk tak trochu vzdáleně připomínající "luskání prstů". Při vzetí do ruky měla reakce rychlé. Aktivita možná trochu klidnější, ale včera žrala a chovala se jako ostatní. Během posledních 14 dní noc prospala 4x venku. Dnes je zatím také jako jediná venku. (Občas si některá pospí venku). Trus normální, okem na něm není nic vidět. Před 3 dny se mi zdálo že má rýmu - čirou trvající tak tři dny a velmi malou, od té doby má nos suchý V boudě sláma a jetel. Prosím o radu, je to nejhezčí želva z těch co mám a krásně rostlá. Jo a vápníku sežerou plno na květech, mají od něj vždy celý obličej - nemůžou ho vdechnout?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Slyšitelné dýchání, vydávání zvuků

Příspěvek od euzelva » úte 08. črc 2014 20:32:47

Takže podle všech příznaků to vypadá na nějaký zánět dýchacích cest, to bych viděl jako nejvíce pravděpodobné. Někdy to jakoby v želvách lupe, skřípe......každopádně pokud z toho dostane zápal plic což někdy následuje je to hodně velký problém. Více se z toho usoudit asi nedá, ale při jakýmkoliv podezření na nemoc a když máte více želv neomylně to poznáte, tak utíkejte k nejbližšímu veterinářovi. Raději dříve než později.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

ipr
Matador
Příspěvky: 83
Registrován: úte 08. črc 2014 16:07:06

Re: Slyšitelné dýchání, vydávání zvuků

Příspěvek od ipr » pon 28. črc 2014 12:11:02

Měl jste zřejmě pravdu - nějaký zánět plic. Trval asi tak 4 týdny. Potom sám odezněl. Želva byla jen nepatrně méně aktivní než obvykle, jak v pohybu, tak v jídle. Nemít skupinu asi bych to ani nepoznal. Druhý týden se objevily vlhké nosní dírky - jen občas vlhké. Přibližně 20-23 den ji tekla z nosu rýma. Během 14-25 dne želva 5x nevlezla na noc do domečku ani při dešti a následném ochlazení (venku nikdy nespala).Náhle, přibližně během dvou dnů, všechno zmizelo a želva začala žrát víc než "před tím". Během tohoto období jsem želvu mnohem častěji pozoroval, ale tak jak je mým zvykem, nechal jsem jí, ať se z toho dostane sama.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Slyšitelné dýchání, vydávání zvuků

Příspěvek od euzelva » pon 28. črc 2014 12:41:48

Tak to je super zpráva a ne vždy to takto dobře dopadne :)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět