Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

ochorenie očí

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Dana Janigová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 06. črc 2014 20:35:17

ochorenie očí

Příspěvek od Dana Janigová » ned 06. črc 2014 20:42:10

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom ochorenia očí u korytnačiek. Chováme dve stepné korytnačky. Kúpili sme ich od chovateľov na burze s odstupom takmer štvrť roka. Boli zrhuba rovnako veľké, mali jedna 80 gramov a druhá 110 gramov. Teraz po roku je tá väčšia trojnásobne veľká a tá menšia má len 130 gramov. To je prvá záhada, pretože podmienky majú rovnaké, majú vyhrievaciu lampu, uv lampu, dostatok zelenej stravy. Teraz tá menšia má zrejme zápal očí. Najskôr mala zatvorené jedno očko, začala som kvapkať kvapky od veterinára - Garasone, keď už mala zatvorené aj druhé, išla som na odporučenie veterinára pre istotu na injekciu. Zatiaľ dostáva tri dni injekcie, kvapkám jej 6 x denne kvapky a aj som ho požiadala, aby jej pichol nejaké vitamíny, pretože dosť málo žrala a teraz nežerie vôbec. Neviem, či kvôli zraku, že nevidí jedlo alebo je nejaká chorá. Mám obavy, že či to nie je vážne s tým zrakom, lebo ani kvapky ani injekcie zatiaľ nezabrali. Očká má zatvorené stále, otvára ich len veľmi zriedkavo a na veľmi krátku dobu. Neviete mi poradiť, či môžem ešte niečo spraviť viac alebo len čakať, ak je to nejaký zdĺhavejší proces?
Ďakujem

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: ochorenie očí

Příspěvek od euzelva » ned 06. črc 2014 21:59:10

Velikost a rozdílné rozměry u želv stejně starých je naprosto normální jev a s tím se nemusíte trápit. Vážnější je její zdravotní stav. Takto nepíšete moc věcí okolo chovu, ale každopádně může jít jak o nemoc přímo očí, tak pouze o něco, co se na očích pouze projevilo. Pokud nezabrali kapky Garazone což je směs včetně ATB, je to problém. Každopádně Vám asi nezbývá nic jiného než nasadit komplexně ATB a to injekčně, aby se potlačilo cokoliv co v želvě nepatřičně působí problémy a to co nejdříve. šanci máte tak 50:50, že se to podaří. Želvu nepřehřívat, častěji koupat a čekat co bude. Vše najdete také zde: http://euzelva.cz/zelvi-lekarnicka
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dana Janigová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 06. črc 2014 20:35:17

Re: ochorenie očí

Příspěvek od Dana Janigová » ned 06. črc 2014 23:58:54

Ďakujem za odpoveď. Medzitým som si pozrela aj iné príspevky a čím ďalej, tým viac začínam mať obavy, že to nie je ochorenie očí. Či som s tým liečením nespravila horšie. Píšete tam o prípade, kedy majú len nejaký útlm, hlavne tie, čo nezimovali. Tieto naše nezimovali. Sú v pomerne dosť veľkom teráriu s výhrevnou žiarovkou - tá im svieti 9 hodín denne a s UV lampou, tá im ide nejakých 5 hodín, keďže bývame v bytovke a nemáme ani balkón, nemajú vonkajší výbeh. Niekedy, keď je pekné, slnečné počasie, zoberieme ich von na lúku. Tiež som videla vaše fotografie opuchnutého poraneného oka, oči tej našej nie sú až také napuchnuté, dokonca, keď ich otvorí, pretože ich občas na veľmi malú chvíľku otvorí, tak nie sú vôbec zahnisané alebo nejaké matné. Skúsim to ešte s tými kúpeľmi v harmančeku, ako odporúčate - tie uškodiť nemôžu a injekcie musí vraj podľa veterinára brať aspoň päť dní, takže keď sme začali, už to dotiahneme.
Dana

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: ochorenie očí

Příspěvek od euzelva » pon 07. črc 2014 7:25:29

No uvidíte, ve hře je samozřejmě v tomto případě potřeba odpočinku a pak je nutné snížit počet hodin svícení až na 0 postupně. A želvě umožnit odpočinek. Poznáte to většinou podle toho, že želva jde do útlumu pozvolně, kdežto nemoc většinou přijde najednou.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dana Janigová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 06. črc 2014 20:35:17

Re: ochorenie očí

Příspěvek od Dana Janigová » čtv 17. črc 2014 21:22:26

Dobrý deň, vrátim sa ešte problému s očami, ktorý stále pretrváva. Prešlo viac ako týždeň a absolvovali sme ešte nejaké antibiotikové injekcie - dokopy asi 7, injekcie B12 - 5x, odčervenie, kúpele v harmančeku a denné slnenie v provizórnom výbehu v prepravke pod oknom, keďže sme v byte bez balkóna. Nič nepomohlo, akurát mám poznatok, s ktorým si však neviem rady. Keď korytnačku okúpem, alebo jej rosím terárium a postriekam aj ju, ona tie oči pootvorí. Má s tým nejaký problém, pretože to vnútorné viečko má tak na polovicu oka privreté a po čase si tie očká začne prednými nohami šúchať, ako by ju to bolelo alebo jej niečo vadilo a po nejakej hodine si ich zas zavrie. Neviem, či jej niečo v tom substráte môže vadiť. Je to v Zverimexe kúpená zem pre teráriá, a pridávame na vrch ešte kokosové vlákno a trocha kôry - vraj to dobre drží vlhko, všetko kupujeme v Zverimexe. Kupujeme stále tú istú značku a fungujeme takto už vyše roka, tak sa mi nezdá, že by problém z toho vznikol teraz. Už som aj rozmýšlala zmeniť ten substrát za lignocel, ale čítali sme na jeho použitie pre suchozemské korytnačky zlé recenzie. Je však zrejmé, že keď jej tie oči namočím, ako by sa jej trocha uľavilo. Nemôžem ju však kúpať každý deň, už aj tak je to často, ak ju v tom harmančeku kúpem každý druhý deň. Aspoň jeden úspech s touto liečbou sme zaznamenali, v sobotu po troch týžňoch začala žrať, aj keď je to trocha problém, keď jej to žrádlo nedáme rovno pred papuľku, tak polovicu času premrhá tým, že triafa naslepo, až mám niekedy pocit, že ju to prestalo baviť. A tiež čo sa týka toho slnenia, znamená to pre ňu veľký problém, neustále hladá úkryt pred slnkom a nakoniec sa skryje do domčeka a vylezie len ak slnko zájde - v tom prípade to asi ani nemá priaznivý účinok.
S pozdravom Dana

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: ochorenie očí

Příspěvek od euzelva » čtv 17. črc 2014 22:40:50

Nejdříve k lignocelu, ten co to píše s tím nemá žádné zkušenosti. Já ho používám u suchozemských želv cca 15 let u všech druhů a to jsem jich už choval 13 druhů. Ještě nikdy jsem s tím neměl sebemenší problém :ugeek: Ale vy ani já nikdy nemůžeme 100% vyloučit, že každá várka je dobrá, to prostě ani nejde. Určitě bych ji teď dal pokoj od nějaké léčby nebo o ni brzy přijdete úplně. Do ničeho ji nenuďte a nechte ji srovnat se a odpočinout. Sama vidíte jak např. na slunce reaguje. Udělejte pokus, vezměte krabici dostatečně velkou, natrhejte do ní čerstvou trávu, lehce poroste a dejte ji i s želvou na světlé místo v bytě. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Dana Janigová
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: ned 06. črc 2014 20:35:17

Re: ochorenie očí

Příspěvek od Dana Janigová » stř 30. črc 2014 21:46:04

Dobrý deň,
chcem sa podeliť s úspešným vyriešením problému s očami, možno moje skúsenosti pomôžu niekomu, kto sa dostane do podobnej situácie :( . Chvíľu som sa skutočne obávala, pretože sa nič nezlepšovalo a podľa mňa kým sa niečo udialo, trvalo neskutočne dlho. Aby som to zhrnula, čo všetko sme absolvovali. Najskôr sme kvapkali očné kvapky, potom sme chodili na antibiotikové injekcie a B12 - ky. Nedialo sa nič, neskôr som ju začala kúpať v harmančekových kúpeľoch každý druhý deň a zariadila som provizórny vonkajší výbeh (keďže v panelákovom byte nemáme balkón) v prepravke pod oknom, kde som dala lignocel a lignocel som dala aj do terária namiesto tej zeme, ktorá bola síce určená do terárií, avšak až po jej výmene som zistila, že tento lignocel si tie korytnačky skutočne užívajú, pretože na miestach, kde som im nechala hrubšiu vrstvu sa chodia zahrabávať, tak, že zo začiatku som ich vôbec nemohla nájsť - zjavne sa im to veľmi páči. Ešte veterinár nasadil na pár dní vitamín AD - po všetkých týchto procedúrach korytnačka ožila, otvorila očká a žerie ako kosačka všetko, čo jej stojí v ceste. Ako som spomínala bol do dosť dlhodobý proces, ktorý dal dosť zabrať mojej netrpezlivosti, avšak tak to asi pri korytnačkách chodí, že im to všetko trvá dlhšie. Myslím, že problém bol v tom podklade do terária - značka bola rovnaká, ako sme kupovali vždy, možno kvalita bola zlá a nejako jej tie očká dráždila, a tiež ju asi "nakopli" tie vitamíny AD.
S pozdravom Dana

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2919
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: ochorenie očí

Příspěvek od euzelva » stř 30. črc 2014 21:57:20

Takže hurá :D Vše dobře dopadlo. Takové zprávy prostě potěší. Přeji Vám hodně úspěchů v dalším chovu a jsem rád, že jsem Vás možná přesvědčil, že mnou používaný substrát po mnoho let není nic nebezpečného. ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět