Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Změna chování a jiné problémy

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
VeryHyl
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. úno 2023 16:18:26

Změna chování a jiné problémy

Příspěvek od VeryHyl » pát 07. dub 2023 13:56:51

Dobrý den,
mám doma samici želvy zelenavé, která s příchodem jara úplně změnila chování. Po celou zimu trávila většinu času spánkem a vylézala z domečku pouze na jídlo (nezimujeme). S příchodem jara přestala úplně jíst, běhá jak splašená, vůbec nechce být v teráriu a spát jí přinutí až zhasnutí světel. Brala bych to jako klasické jarní chování, jenže nám zároveň začala sípat/pískat a vylučuje žlutou moč podivné konzistence. Též vytlačuje jakýsi válcovitý tělní útvar z ocásku a poté ho opět zatahuje zpět.

Vzala jsem ji k veterináři a z rentgenu se zjistilo, že v sobě zadržela jedno vajíčko, kvůli čemuž má také měkčí plastron (dávala vápník vajíčku). Želvička tedy dostala injekci podporující snášku a ještě večer dostala vajíčko ven. Bylo nám řečeno, že jí máme každý den koupat 30 minut v odvaru ze zeleného čaje a také jí kompletně vyměnit substrát. V teráriu máme terarijní substrát (lignocel s pískem), který pro ní prý vůbec není vhodný, a máme ji dát na hlínu s pískem (1:1).

Po vykladení se však vůbec nic nezměnilo. Při koupání "bojuje o život", snaží se utéct a nepřetržitě píská, takže se mi to nejeví jako vhodné řešení. Změna substrátu mi přijde jako hloupost, jelikož se mi velice osvědčil. Čistá hlína s pískem se neprodává, zvenku ji vzít nemůžu a rašelina, kterou jsem dřív zkoušela, po porosení zplesnivěla do pár dnů.

Za týden máme přijít na kontrolu, a jestli do té doby nezačne jíst, dostane od veterinářky živiny v injekcích. Jelikož tedy stále úplně nevím, co s želvičkou je, píši sem. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Moč, kterou jsem setřela z terária
Moč.jpg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování a jiné problémy

Příspěvek od euzelva » pát 07. dub 2023 16:36:08

Je to naprosto normální chování samice před snášením. Měkčí plastron z důvodu snášení je nesmysl, pokud ho nemá již tak málo. K tomu je důležité i vhodně nastavené UVB osvětlení. Substrát je ok, chovám na něm přes 25 let a naprosto v pohodě 8-) Kdyby jste nepsala, že je to samice věřil bych na samce :D naprosto příznačné jarní chování, ale....
Pokud je želva aktivní neřešil bych ani veterináře ani jídlo. Prostě ji ho nabídněte a hotovo.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

VeryHyl
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. úno 2023 16:18:26

Re: Změna chování a jiné problémy

Příspěvek od VeryHyl » sob 08. dub 2023 10:36:15

Tak to se mi trochu ulevilo. A ta nažloutlá moč k tomu patří také? Před minulým snášením jsem to u ní neviděla. Napadlo mě, jestli to třeba není důsledek nedostatku vody nebo změny krmení z čekanky a zelí na pampelišky s jetelem.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna chování a jiné problémy

Příspěvek od euzelva » ned 09. dub 2023 11:11:46

Může být, ale želvy mají močové uráty a jelikož je vývod obojího z kloaky může se klidně u výstupu od něčeho ušpinit. Navíc nikde není určeno, že to musí být ta a ta barva.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět