Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Přivřené jedno oko

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Kryštof Ševčík
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 15. pro 2022 18:04:01

Přivřené jedno oko

Příspěvek od Kryštof Ševčík » pon 02. led 2023 17:42:24

Zdravím chovatele!
Již měsíc mám mládě hermanky a zatím bych řekl, že se nám spolu docela dařilo. Přibrala mi z 23g na 25, krunýř má troufnu si říct v dost dobrém stavu, pruží až při větším tlaku a jediné o něco více měkké místo se nachází nad kloakou a uprostřed plastronu, což je ale běžné, pokud vím. Ani na těchto místech však není ve špatném stavu. Co mi dělá starost je nově změněný stav levého oka. Všiml jsem si, že když je želva po probuzení, je normálně jako my rozespalá a oči má přivřená, avšak dnes má pravé oko krásné jako korálku, ale její levé oko má přivřené a z víček kouká pouze uzký proužek oka. Želvu jsme proto vykoupali v heřmánku a velmi opatrně ji zkoušeli oko vyčistit od případných nečistot, zatím bez výsledku.
CHOV: 60X30X30 terarium (pod lampou 36, ve většině terárka 28 a v chladné částí 25 stupňů). Krmíme čínským zelím, pag choi a polníčkem. Každé dva dny ji dám na chuť granuli od pana Junka. V noci vlhkost 80% přes den 60. ASI PŘED TÝDEM ZMĚNA UVB LAMPY, změnil jsem ji z kompaktní 13W na 25W, aby želva měla více uvb a taky abych docílil vyšších teplot mimo výhřevku, což se podařilo. Nová lampa je o něco jasnější, může být na želvu světlo moc ostré? Výtok z oka nebyl žádný, nevím jestli mám sehnat vitamín A, který bývá s očním problémem spojován, nebo jde o to světlo. Nějaké rady prosím, děkuji?

Kryštof Ševčík
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 15. pro 2022 18:04:01

Re: Přivřené jedno oko

Příspěvek od Kryštof Ševčík » pon 02. led 2023 17:45:10

Substrát je 2/3 lignocel s pískem a 1/3 kameny, želva spává nově v domku v chladné části, dříve spala v seně, kam se stále přes den někdy zahrabává

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Přivřené jedno oko

Příspěvek od euzelva » pon 02. led 2023 20:03:37

Samozřejmě by si mohla oko poranit, či ji onemocnět. Ale plaz tedy želva po probuzení hodně často otevře jedno oko a až za pár někdy i desítek minut druhé oko. To je běžné a o nic nejde. Pokud to vydrží po celý den je prostě někde problém. Kdy to takto těžko říci. V případě poškození ji můžete do oka kapat oční kapky určené pro lidi, a uvidíte.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Kryštof Ševčík
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 15. pro 2022 18:04:01

Re: Přivřené jedno oko

Příspěvek od Kryštof Ševčík » pon 02. led 2023 21:13:05

Dobře, doma máme opthalmo framicoin, to by mohlo zabrat. Vitamín A máme pouze jako doplňek stravy pro člověka, avšak tobolka by se dala rozstříhnout a pokapat jejím obsahem strava, pokud vím tak vitamin A je stejný pro nás i pro želvy. Nevíte kolik vitaminu by mohlo mládě potřebovat? Je mi jasné, že lidská dávka je příliš (6000ui/1800mikrogramu) a chci se vyvarovat předávkování. Nebojte, želvu tím dopovat rozhodně nechci pravidelně, chtěl bych však pojistit, že jí nechybí a proto jí ho takto jednorázově doplnit. Bezpečné? Děkuji moc

Kryštof Ševčík
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 15. pro 2022 18:04:01

Re: Přivřené jedno oko

Příspěvek od Kryštof Ševčík » pon 02. led 2023 23:15:37

S tím množstvím jsem to samozřejmě domotal, v jedné tobolce je zkrátka 5000 IU neboli 125 mg vitaminu A

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Přivřené jedno oko

Příspěvek od euzelva » úte 03. led 2023 9:46:45

S léčbou určitě počkejte a raději na to zapomeňte. Psal jsem běžné oční kapky nejlépe volně prodejné na uklidnění, nikoliv lék! Pokud máte opravdu dojem, že jde o nemoc, tak k veterináři. Já si to nemyslím. Čím více bude u želv vše překotně řešit, tím větší budete mít v chovu problémy. Pozor tedy na unáhlené rozhodnutí.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět