Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nová želva

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
salamounova_p
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 27. bře 2022 20:16:35

Nová želva

Příspěvek od salamounova_p » ned 27. bře 2022 21:19:48

Dobrý den,
mám novou želvičku (želva zelenavá menší forma), necelý týden.
Dnes jsem ji v moči našla 2 kamínky, ve srovnání s její velikostí poměrně velké (viz fotka). Také mi želva zhubla o 5g (z 34g na 29g). Mohl by úbytek váhy být zapříčiněn novým prostředím? Včera měla trošku průjem, myslím, že to bylo z rukoly, kterou jsem dávala často, dočetla jsem se, že je vhodná jen občas. Dnes jsem dala pouze pampelišku a trus byl naprosto v pořádku, pro změnu se zase objevily kamínky v moči.
Abych popsala aktivitu želvy, 0,5-2 hodiny se vyhřívá často během vyhřívání usne, pak se jde najíst, takhle pořád dokola.
Teploty ve studené casti kolem 25, pod lampou lehce přes 30, vlhkost během noci 74-85% (po zhasnutí světel rosím). Misku na vodu má, ale ani se jí nedotkla. Jednou jsem ji koupala, vyprázdnila se, ale moc se jí koupání nelíbilo, takže trvalo asi jen 10 minut, nechtěla jsem ji trápit.
Lampy jsou nastavené dle doporučení vyhřevná 9.30-13.00 pauza 14.00-18.30, UVB 9-19h
Terárium mám přímo z webu 60x30x30 plně zařízené, chtěla bych si pořídit do půl roku větší želví stůl. Navíc je terárium umístěno v polici, pro lepší proudění vzduchu jsem zkusila trochu otevřít dvířka (0,5 cm na každé straně). Myslíte, že v tomhle želvička zatím může zůstat? Popřípadě mohu zařídit venkovní výběh, ale nejraději bych ji ještě rok měla doma a ven dala až příští rok.
V terárium mám 2 úkryty (viz fotka) spává v domečku (až 1 noc kdy spala zahrabaná vedle něj) , který je však umístěn v teplé části. Mám to takhle nechat nebo ho posunout?
Velmi se omlouvám za tak rozsáhlou zprávu, ale chci pro ni to nejlepší, co ji můžu dát, a ty kameny v moči a úbytek na váze mě dnes dost vyděsily.
20220327_200250.jpg
kameny v moči
20220327_205844.jpg
terárium

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nová želva

Příspěvek od Mirek » úte 29. bře 2022 22:20:25

Takto prudký pokles váhy u malé želvy normální spíš není (resp. není, pokud je vyloučena jakákoliv chyba vážení). Hmotnost sice může kolísat v závislosti na náplni trávicího traktu, ale většinou to bývá v řádu jednotek procent. Občasný řidší trus může a nemusí představovat problém. Změna diety (nebo nevhodná dieta) může být příčina, ale rovněž se může jednat o příznak onemocnění. Tvorba močových kamenů je zejména způsobena dehydratací (samozřejmě plus další faktory).

30 °C je málo, pod lampou má být kolem 40 °C, u mláďat vlhký substrát. Teplota v chladné části budiž, ale pozor na přehřátí (např. při oteplení). Pomoci může odstranění květináče z výhřevné lampy, který se značně nahřívá a sálá teplo do okolí. Z tohoto pohledu je kontraproduktivní - žárovka sama o sobě více centruje teplo do bodu pod sebou a neohřívá tolik prostor. Stran močových kamenů bych zvážil rehydrataci (mj. dehydratace může způsobit dramatický pokles na váze), v domácích podmínkách lze doporučit jen koupání, eventuálně rehydratační roztoky podávané do úst (ale u malé želvy bez zkušeností s manipulací nelze doporučit). Ostatní by pak náleželo do rukou veterináře.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová želva

Příspěvek od euzelva » pát 01. dub 2022 8:57:43

Teploty ani strava neodpovídají to na, co byla želva zvyklá, na to velký pozor. Prudká změna prostředí a to hlavně teploty, stravy a s tím spojený stres..... vždy nese zvýšené riziko možných komplikací v chovu. Strava by měla být pestrá a nikoliv jednotvárná, pokud přejdete náhle na stravu na niž není želva navyklá a to navíc ve zvýšeném množství, pak jsou střevní komplikace první známkou toho, že to není v pořádku.
Želvy mají močové uráty různé konzistence a tendence moči se takto "srážet" je zcela běžná. Měla by jste ji 1 - 2x týdně vykoupat. Zvýšený příjem vody a tím i vylučování moč ředí a uráty se vytvářejí méně často.
Takto razantní úbytek váhy vidím spíše na částečnou chybu vážení než něco jiného.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

salamounova_p
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: ned 27. bře 2022 20:16:35

Re: Nová želva

Příspěvek od salamounova_p » pát 01. dub 2022 13:15:05

Teplotu jsem zvýšila, hodně s ní hýbe okolní chladnější teplota, ale dle toho na co byla navyklá by 33-35 mělo být v pořádku. Stravu netvoří pouze pampelišky, špatně jsem se vyjádřila (ale tvoří většinu, nejvíc jich sní) .
Dle mého laického názoru šlo o dehydrataci, posunula jsem úkryt do chladnější části, kde je přes noc vyšší vlhkost. Na noc pořádně rosím, 2x týdně koupu.
Od pondělí, kdy jsem změnila úkryt a více rosila, přibrala želva z 26g na 29g, tak snad se váha brzy srovná.
Děkuji za rady

Odpovědět