Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Ucpaná kloaka

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
tery0110
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. úno 2022 23:34:52

Ucpaná kloaka

Příspěvek od tery0110 » stř 16. úno 2022 0:32:19

Vážený pane Junku,

mám obavy o naši roční želvu vroubenou. Dnes jsme si všimli, že se jí ucpala kloaka takovou bílou tvrdou hmotou. Myslíte, že by se mohlo jednat o močový kámen?
Ještě včera byla želva naprosto normální, žrala, byla aktivní, dokonce vylučovala.
Dnes sice nebyla vyloženě apatická, trochu si i zobla jídla, ale pohybovala se po želvím stole až nezvykle moc (normálně spíš střídavě jí nebo spí) a přišlo mi, že je nesvá.
Po zjištění, že má ucpanou kloaku, jsme ji samozřejmě dali do vody. Ani po hodině bohužel obsah své kloaky nevyloučila.
Potom jsme ji vložili zpět do želvího stolu a normálně usla ve svém úkrytu.
Myslíte, že s ní mám neprodleně navštívit veterináře nebo ještě počkat, zda daný předmět nevyloučí sama? Vámi doporučení veterináři jsou od nás totiž trochu z ruky, tak abych želvu zbytečně nestresovala dlouhou cestou, pokud by se to dalo vyřešit jinak...

Chovné podmínky: želví stůl, nejteplejší část: 35 C, nejstudenější: 20 C, substrát: směs kokosových vláken a písku (od Vás) - pravidelně vlhčen, potrava: poslední dobou hlavně čekanka a polníček - každý den sypu vápníkem (taktéž od Vás), miska s vodou, 2 žárovky: výhřevná + UVB, želvu zatím nezimuji vzhledem k jejímu věku, byla od června do září ve venkovním výběhu, pravidelně ji koupu - zhruba 2x týdně 20 min

Želva trpí taktéž permanentní rýmou, už několik měsíců. Nijak se nezhoršuje, tekutina je čirá. Želva zatím prospívala skvěle, žrala, byla aktivní, přibírala, tak jsem rýmu zatím s veterinářem neřešila.

V příloze Vám pošlu fotku kloaky želvy. Je zde nepatrně vidět i bílý obsah, jímž je kloaka ucpaná.

Předem Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Přílohy
0ABA403B-8747-4D9A-8B70-AFE6E73D487D.png

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od Mirek » stř 16. úno 2022 21:33:29

Ano, jedná se o močový kámen, který je nutno z kloaky šetrně vybavit. Rozhodně je to na veterináře, i z toho důvodu, že má rýmu a mohlo by se jednat o nějaký komplexní problém. Stejně tak je možné, že bude nutné po vybavení kamene provést některá následná ošetření.

tery0110
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. úno 2022 23:34:52

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od tery0110 » čtv 17. úno 2022 12:28:25

Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

Želvu dnes vzal manžel do Hradce k veterináři. Paní veterinářka želvě namazala kloaku krémem na bolest a udělala rentgen. Želva by podle ní neměla mít jiné zdravotní problémy, rýma bude nejspíš z nízké teploty v noci, ovšem nebyla si jistá. Na teploměru jsem měla nejnižší teplotu 16 C (v noci). Na antibiotika je prý moc malá, takže nám doporučila koupel v heřmánku.
Kámen z želvy nedostala, pokusila se ho rozdrolit a vyndat, ale želva se bála a zatlačila ho zpět do střev. Radila nám, ať želvu koupeme ve vlažné vodě a na rýmu nám doporučila koupel z heřmánku.

Ráda bych se zeptala, mám tedy želvu normálně krmit, či jí mám nechat na lačno, dokud kámen nevytlačí? A mám ji nechat ve vodě, i když se vzteká a chce ven? Od té doby, co má ucpanou kloaku, vydrží ve vodě v klidu pouze pár minut, poté se škrábe ven.

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od Mirek » čtv 17. úno 2022 12:34:46

Bylo by dobré určitě zopakovat rentgen, aby se ověřila pozice kamene. Pořád tam je, takže musí ven (snad půjde řešit konzervativně). Koupelemi se nic nezkazí, rýma může být z nižších teplot, doporučuji zvednout.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od euzelva » pon 14. bře 2022 11:36:52

Tak na toto je pouze jeden osvědčený postup pokud nejde kámen rozdrtit, tak se namaže kloaka rostlinným olejem musí se zmáčknout kloaka za kamenem a dostat ven, jde to v 99% případů. Ale musí s tím být zkušenosti.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

tery0110
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. úno 2022 23:34:52

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od tery0110 » pon 21. bře 2022 21:25:31

Dobrý den, chtěla bych Vás informovat, že jsem dnes v lignocelu našla již zmíněný močový kámen :). Byla jsem teď 4 dny mimo domov, tak ho nejspíš během těch pár dní ze sebe nějak dostala.
Od té doby, co ho zatlačila zpět do střev normálně žrala i vylučovala a přibírala. Koupala jsem jí téměř každý den, ale bez výsledku… Bála jsem se, aby se jí kámen nezvětšil ve střevech tak, že by se ucpala. Naštěstí to dopadlo dobře :D

Všem moc děkuji za rady ;)
Přílohy
54E23C9B-EE39-4AE5-A57C-B8BB3D2B07BF.jpeg

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpaná kloaka

Příspěvek od euzelva » pon 21. bře 2022 21:54:01

Super zpráva👍
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět