Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Stejné jako na jaře - rýma...

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od EvelínaJ » sob 27. lis 2021 18:29:45

Dobrý den, na jaře jsem měsíc zápasila s rýmou stepní želvy po zimním probuzení, kterou jsme s vet. léčili.
Zdálo se mi - že ji malinko měla celý rok, ale začala trochu žrát a byla čilá, tak šla do venkovního výběhu.
Zřejmě moc nežrala -spíše se o to postarali slimáci - které občas i slupla... místo, aby přibrala -tak zhubla
od dubna do října z 1,60 na 1,53 kg.
Letošní zimu jsem se rozhodla nezimovat, protože jsem o ni měla zjara veliký strach. Koupila jsem terárium a pročetla tady vše co se dalo. Ale od doby co je v teráriu zase nežere a má opět trochu rýmu a občas jako- by škytavku.
Leze, oči jiskrné - ale nežere, nekálí. Alespoň ji 1x za 3 dny koupu - nezdá se mi však, že by pila.
Chci nyní najet na zvýšení teploty - letní simulaci - jak jsem tady vyčetla.
Myslíte, že bych měla jet k vet., aby ji dal výživu? nebo je dosti veliká - že to ustojí?
Děkuji za info. E.J.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od Mirek » ned 28. lis 2021 14:08:05

Zdravím,

Želva může odmítat potravu z důvodu neadekvátních podmínek nebo nemoci. Zkusil bych najet na normální teploty a délku světelného dne a uvidíte, jestli se rozjede. Samozřejmý je přístup k vodě, podpořit můžete koupelemi ve vlažné vodě a nabízením atraktivní potravy. Pokud bude i nadále odmítat potravu, tak bych želvu nechal vyšetřit odborníkem na plazy. Želvy sice vydrží hodně, ale pokud nejí a nepijí, tak jediný výsledek je pak dehydratace a chronická vyhublost - čím dříve se to začne řešit, tím lepší prognóza. Určitě by pak stálo za to udělat základní vyšetření krve, jelikož ten proces může být komplexního charakteru. Chronické vracející se rýmy může způsobovat Mycoplasma, eventuálně herpesvirus (tam bych ale očekával dramatičtější průběh), takže je pak na zvážení to otestovat.

EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Re: Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od EvelínaJ » pon 06. pro 2021 18:10:19

Zdravím, děkuji za info.
Musím se podělit o pozitivní zprávu. Želva po 2 měsících začala žrát ...doslova se cpe - ale jen když ji krmím.
Sama nevezme nic. Má zájem jen o ledový a římský salát. Nic ostatního nechce. Asi je mlsná :roll:
Malá rýma sice zůstává, tak ji 1x za 3dny koupu ve vlahém heřmánku. Nevím co pro ni ještě udělat.

Mám ještě několik otázek:
Tak mě napadá, zda tu rýmu nemá třeba z podestýlky. Koupila jsem originál terarijní (kokos+písek)
a přidala ještě tak 1/3 písku.
Ale pokud otevírám terárium - já sama začnu kašlat. Co když ji to také vadí.....
Pravidelně pod světlem pochopitelně vyschne a tam může vdechovat prach,
ale do té vlhké se želvě moc nechce.
Docela by mě i zajímalo, proč se musí podestýlka zvlhčovat. Aby neprášila?
Nebo pro pokožku želvy. A všem druhům? mám stepní.....

Ještě k teplotě: Zatím ji držím na teplotě 22'C a pod světlem 32'C.
Myslíte, že mám nastavit vyšší teplotu. Připadá mi celkem spokojená.
Sama si odleze - když se nechce vyhřívat.

Děkuji za rady z Vašich zkušeností. E.J.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od Mirek » úte 07. pro 2021 18:19:26

Prašný substrát může být příčinou onemocnění horních cest dýchacích a očí, ale vzhledem k průběhu a faktu, že jste již kdysi léčili rýmu po zimování, se přikláním k infekčnímu původci. Samozřejmě i v tomto případě může být prašný substrát přitěžující faktor.

Substrát se vlhčí u mláďat kvůli správnému růstu krunýře, u dospělých už není vlhčení až tak podstatné (ale vyloženě suchý chov taky není žádoucí). Samozřejmě i kvůli prašnosti je vhodné substrát udržovat mírně vlhký.

Teplota v chladné části je OK, mohla by být i mírně vyšší, nicméně jste ve vhodném rozmezí. Pod lampou bych přidal, nebál bych se jít až ke 40 °C (bodově přímo pod zdrojem).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od euzelva » úte 07. pro 2021 23:01:12

Substrát se nevlhčí pouze s ohledem na prašnost, ale udržuje zároveň přiměřenou vlhkost prostředí, ta je nejdůležitější!
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

EvelínaJ
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: stř 29. bře 2017 20:08:51

Re: Stejné jako na jaře - rýma...

Příspěvek od EvelínaJ » pon 13. pro 2021 17:38:22

Dobrý den,
děkuji za informace.
Teplotu v teráriu jsem zdvihla na 40 pod zdrojem. Želva pravidelně žere. Jen ta rýma nás trápí.
Uvidím jak ji prospěje teplota, jinak zkusím po Novém roce ještě změnit tu podestýlku.
Hezký den. E.J.

Odpovědět