Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Přílišné loupání kůže

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
MartinM
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18. led 2021 19:44:34

Přílišné loupání kůže

Příspěvek od MartinM » pon 18. led 2021 19:53:52

Zdravím,
vlastním 5ti měsíční želvu zelenavou, která se mi poslední dva dny začala abnormálně loupat - viz foto. Myslel jsem že jde o výměnu kůže a růst, ale zda se že by se mohlo jednat i o přílišné vysušení želvy, které si ale vzhledem k udržování vlhkosti nedovedu vysvětlit. Bylo mi doporučeno z terária odstranit štepky (které jsem měl v kombinaci s raselinou) a nahradit je hoblynami, což jsem udělal, ale stále mám strach že odtud vítr nevane. Terárko má rozměry 100x40x40, nové UVB a teplota pod vyhrevnou žárovkou je 40°.

Je toto na veterináře a nebo postačí změna podmínek?

Za jakékoliv rady budu rád! Hlavně nechci aby se zelvicce něco stalo.
IMG_20210117_152701.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od Mirek » pon 18. led 2021 21:52:42

Může se jednat o pouhé svlékání staré pokožky. V těchto místech (krk) k tomu může docházet ve větší míře, protože si želva staré cáry kůže odírá o krunýř. Vlhkost je určitě prospěšná, z hlediska prevence lze zvlášť v zimních měsících doporučit občasnou suplementaci minerálně-vitamínovým přípravkem s obsahem stopových prvků, které mají pozitivní vliv na keratinizaci (měď, zinek, síra...).

MartinM
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18. led 2021 19:44:34

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od MartinM » pon 18. led 2021 23:35:17

Vážený pane Mirku,
děkuji za Vaši reakci. Bohužel mám dojem že stav se zhoršuje - jsem začátečník a může to být jen můj dojem - každopádně bych Vás moc rád požádal, zda by jste se mi ozval na e-mailovou adresu - fbmartifb@post.cz - a toto téma semnou ještě probral (zaslal bych vám nové fotky a ideálně bych vás požádal o konzultaci přes telefonní hovor). Navrhuji tak kvůli naléhavosti situace, případně abych co nejdříve navštívil veterináře. Získané poznatky bych následně klidně sdílel i sem pro lidi co řeší podobný problém.

Přeji pěkný večer.

MartinM
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18. led 2021 19:44:34

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od MartinM » úte 19. led 2021 14:55:23

Přikládám ještě fotky dalších míst, kde se kůže loupe + plastron.
IMG_20210119_130404.jpg
IMG_20210119_130207.jpg
IMG_20210119_130101.jpg
IMG_20210119_125959.jpg
IMG_20210119_125359.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od Mirek » úte 19. led 2021 18:10:41

Pokud máte pochybnosti, tak navštivte veterinárního lékaře specializovaného na plazy. Telefonicky to klidně probrat můžeme, ale nemyslím, že bych Vám byl schopen říct něco více než tady. Poruchy kůže a kožních adnex mohou mít celou řadu příčin. Postižení na více místech bývá často právě v důsledku karence mikroprvků nebo vitamínů (A - ale první tady většinou nastupuje neinfekční konjunktivitida, hypervitaminóza A se projevuje stejně, nicméně to bývá v důsledku neuvážené dávky veterinářem). Diagnostika z krve se prakticky nedělá - volí se terapeuticko-diagnostický postup ve smyslu suplementace a uvidí se, jestli se to zlepší.

MartinM
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18. led 2021 19:44:34

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od MartinM » úte 19. led 2021 20:40:58

Dobrá, dostal jsem podobný typ, že želva mohla být jako malá předávkována vitamínem A a že jedna z možností léčby je koupat denně ve vodě s heřmánkem + udržovat jí velmi vlhké prostředí, aby ze sebe nadbytečné dostala. Zároveň budu sledovat její stav a jsem připraven případně navštívit veterináře. Mohu se jen už nakonec zeptat zda vám výše navrhovaná "domácí léčba" připadá vhodná?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Přílišné loupání kůže

Příspěvek od Mirek » úte 19. led 2021 21:21:50

Hypervitaminóza A připadá v úvahu, pokud v poslední době želva obdržela nadměrné dávky vit. A (buď injekčně chybným zásahem veterináře, případně předávkování doplňků chovatelem). Klidně to mohlo být i před koupí (nepředpokládám, že želvu máte dlouho). Uvedený postup je v pořádku, nicméně pokud by docházelo k zhoršování stavu, tak je nezbytná pomoc veterináře s hospitalizací (pokud dojde ke ztrátě většího množství pokryvu, tak je nezbytné semisterilní prostředí se současnou terapií antibiotiky, analgetiky (popř. až sedativy) apod.). Pevně doufám, že to není tento případ, protože léčba důsledků hypervitaminózy je dost nepříjemná a zdlouhavá.

Odpovědět