Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Tmavnutí krunýře

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
lussinka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 06. pro 2020 22:55:15

Tmavnutí krunýře

Příspěvek od lussinka » stř 09. pro 2020 0:33:37

<t>Prosím moc o radu. Bojím se že jsme svou nezkušenosti mohli nějak ublížit naší želvě.. cca poslední měsíc jsme si všímali menší aktivity a s tím i čím dál tim menší chuti k jídlu (i když mi přijde že uz od koupě-srpen tomu na můj vkus moc nedala).. uklidnovali jsme se zimním období a určitou stagnaci.. asi před cca 14 dny jsme poprvé zpozorovali měknutí krunýře což nás velmi znepokojilo (nejprve jako by ve spoji krunýře). Po pročitání nejrůznějších článku jsme se snažili zlepšit vlhkost akvária a i způsob osvětlení. Na doporučení jsme zakoupili Repti Planet žárovka Solar UVA & UVB Mercury 80W. Teplota pod lampou 37 v chladné části 24. Želva se zdržuje celou dobu svícení pod lampou max. o pár kroků ustoupí. Jinak ale vykazuje minimální pohyb a chuť k jídlu. Otvírá jen jedno oko, jestli vůbec.
Velmi nás znepokojuje mimo měknutí krunýře rovněž změna zbarvení krunýře - tmavne. Ze dne na den. Napadá mě jedine vysvětlení,není to pro želvu příliš? Nepřehřívá se? Nebo možná prudká změna teploty? Moc prosím o radu. Jestli snížit teploty, dobu osvícení (kolik hodin denně) nebo už raději nedělat žádné změny ..
Pro srovnání foto nyní a před problémy..
Přílohy
IMG_20201029_143146.jpg
Screenshot_2020-12-07-20-06-51-618_com.google.android.apps.photos.png

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Tmavnutí krunýře

Příspěvek od Mirek » stř 09. pro 2020 12:45:03

Chtělo by to komplexní fotku terária a hlubší popis (plus fotku) toho oka. Pokud má oko oteklé a trvale zavřené, může tam být zánět, případně hypovitaminóza A (nicméně tady bychom čekali spíš postižení obou očí).

Je to pardálka, ta nějakými obdobími stagnace neprochází. V těchto teplotách se nepřehřívá, pro tropické druhy by mohly být teploty i vyšší. Záleží taky ale na chovném prostoru (obecně v akváriích špatně cirkuluje vzduch).

lussinka
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: ned 06. pro 2020 22:55:15

Re: Tmavnutí krunýře

Příspěvek od lussinka » stř 09. pro 2020 14:32:52

Oči se mi nezdají nijak nateklé a po otevření je hezký černé, lesklé (posléze doposlu foto i terária). Spíše ten krunýř mi dělá starosti :| .
Je prosím teda to osvětlení v pořádku (Repti Planet žárovka Solar UVA UVB 80W). V tuto chvíli má k dispozici pouze toto. Nebo je zapotřebí ještě přidat i klasice denní osvětlení? Kolik hodin denně touto žárovkou svítit? Je doba 10-12 hodin v pořádku? V noci bez dalšího osvětlení?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Tmavnutí krunýře

Příspěvek od Mirek » stř 09. pro 2020 16:29:55

Denní osvětlení je určitě potřeba, nejlépe plnospektrální. Má to na aktivitu velmi výrazný vliv. S nárazovým tmavnutím krunýře jsem se nesetkal, každopádně apatie a nechutenství bývají velmi často způsobené nevyhovujícími podmínkami, po úpravě by se to mělo stabilizovat (pokud jste před tím neměli UV lampu, tak to vysvětluje minimálně měknutí krunýře).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Tmavnutí krunýře

Příspěvek od euzelva » ned 03. led 2021 14:44:41

Největší chybu vidím v teplotě v chladné části. Tento druh potřebuje cca při svícení od rána v 16 h teplotu v chladné části pokud jim simulete léto a to je klidně 8 měsíců 28 - 30 stupňů. Vaše nevyhovuje ani zelenavé želvě, na to pozor :!:
Obávám se, že nepomůže ani změna podmínek, někdy jsou změny nevratné a nedají se zastavit :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět