Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

těžké dýchání

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » pát 14. srp 2020 15:53:01

Hezký den,
před třemi dny jsme při projížďce na kole v lese téměř "přejeli" opuštěnou želvu. Bylo to uprostřed lesa, takže netušíme, jak dlouho byla na cestách... Ujali jsme se jí, vzali jsme jí k známému chovateli plazů, který nám řekl, že jde o želvu vroubenou, stáří, že typuje asi 17 let a hlavně, že je velice zanedbaná... Má chudák úplně rovný krunýř... Zároveň nám zjistil, že žádný chovatel v okolí svoji želvu nepostrádá, takže netušíme, jak se do lesa dostala, ani odkud je. Každopádně jsme okamžitě začali budovat želvě co možná nejlepší domov, když už se doteď asi moc dobře neměla... Načetli jsme všechny možné informace z tohoto webu a vybudovali jí venkovní výběh přesně dle návodu - 300x150 cm.. Želva měla veliký hlad - prní den nám zbaštila opravdu hodně mlíčáků a jitrocele, jinak nám přišla spokojená, prošmejdila si celý výběh a zabydlela se v domečku. Protože jsme ale naprostí začátečníci, neustále jí pozorujeme a když se nám něco nezdá, hned to běžíme sem vyhledat. Hodně odpovědí jsme našli, jenže teď máme problém, který tady popsaný nebyl...
Zdá se nám, že želva jakoby namáhyvě dýchá... Zbaští třeba pět mlíčáků a pak se opře o nožičky a jakoby rychle vydechuje, jako když člověk třeba vyběhne kopec, dýchání je slyšet... Taky, když spí, tak při nádechu se jí výrazně hýbou dopředu a dozadu přední nohy. Nemáme s tím žádné zkušenosti a vzhledem k tomu jejímu výletu, máme strach, aby to třeba nebyl zápal plic... Možná se bojíme zbytečně, ale nechceme nic zanedbat...
Taky chceme poprosit, jestli se dá odhadnout její věk na základě rozměrů - krunýř má veliký 24 x 18 cm - je trošku větší :) .
Pak bychom chtěli poradit ohledně zimování. Máme jí nechat venku usnout a pak přenést v bedýnce do sklepa a nebo budovat terárium na zimu? Neznáme její zvyky, nevíme, jak trávila zimu.
Moc děkujeme za odpovědi, je to už člen naší smečky a chtěli bychom, aby se u nás měla dobře :) .
Hezký den
Monika

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » pát 14. srp 2020 16:53:41

Pohyby končetin jsou u dýchání normální - želvy nemají bránici, takže těmi pohyby si pomáhají. Pokud se jedná o namáhavé dýchání, tak se obávám, že na to nejde jednoznačně odpovědět. Pokud je želva v celkově zanedbaném stavu, může to být jeden z důsledků. Rovněž to může být způsobeno tlakem naplněného žaludku na plíce - výrazné deformace krunýře zde rovněž bývají spoluviníkem (krunýř neumožní plicím se dostatečně roztáhnout a snižuje se efektivita ventilace). A úplně stejně tak se nedá vyloučit ani onemocnění. Zápal plic se ale většinou projevuje sípavým dýcháním, lapáním po dechu (i během spánku), výtoky z nozder, apatií, nechutenstvím... Pokud tyto příznaky želva nemá, tak bych ji jen zvýšeně pozoroval.

Pokud se jedná o zimování. Pokud je želva zanedbaná, nelze to minimálně tuto zimu doporučit. V každém případě neznáte chovnou minulost, takže zvýšené riziko to je.

A poslední záležitost, na kterou jste se neptala, ale je důležité ji zmínit. Na želvu vroubenou se vztahuje registrační povinnost, a tedy nález želvy jste povinna hlásit na krajský úřad - odbor životního prostředí a zemědělství. Před tím bych doporučil zkontrolovat, zda želva nemá čip (v téhle velikosti už musí mít, byla-li řádně registrovaná), tedy zajděte kamkoli, kde mají čtečku (veterináři, útulky, záchranné stanice...). Pakliže by se majitel nenašel (želva nemá čip a souběžně nebyla na úřadu hlášena ztráta, podle které by želvu přiřadili majiteli), tak Vám může úřad želvu připsat - vydá Vám nový registrační list.

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » pát 14. srp 2020 22:35:42

Hezký večer, děkujeme za odpověď a cenné rady.
Máme ještě dotazy k tomu zimování - to nebezpečí tkví v tom, že je želva teoreticky "málo nabaštěná" díky svému výletu a nemusela by mít dostatek energie se na jaře probudit? Neexistuje nějaká možnost to dohnat?? Náš nalezenec byl uprostřed lesa a ty tři dny co je u nás, má trus stále plný jehličí a to ho opravdu poctivě krmíme mlíčáky a jitrocelem s jetelem ( může se sám celodenně pást a ještě ho i krmíme z ruky a on baští o sto šest...)
Kolik by měla být váha želvy před zimováním, při našich rozměrech ( 24x18 cm krunýř)?
A dá se na základě těchto rozměrů určit alespoň přibližně stáří želvy? Nebo na základě čeho se dá určit?
Děkujeme, pěkný večer
Monika

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » ned 16. srp 2020 13:05:09

Zimování vždycky s sebou nese jisté riziko. U želv, kde neznáme chovnou historii, je vyšší, protože nevíme, v jaké kondici je, zdali už je na zimování zvyklá atd.
Jehličí ještě nějakou dobu vylučovat bude, pasáž tráveniny zažívacím taktem je u želv velmi dlouhá (více než 30 dní).
Žádné tabulkové hmotnosti nejsou, kondice se posuzuje individuálně, k čemuž je právě výhodné znát minulost želvy.
Věk nelze určit, podle velikosti a vzhledu lze pouze odhadnout. Při venkovním chovu může mít tato velká želva klidně 20 let, při terarijním chovu bez zimování 5 let...

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » ned 16. srp 2020 15:26:42

Děkujeme za odpověď.
Tak to se asi její stáří nikdy nedovíme... škoda. Zatím se má čile k světu, nejeví žádné známky nespokojenosti, ani se nedrápe na stěny výběhu, spokojeně baští mlíčáky, chvíli se nahřívá na sluníčku, na procházce se staví v jezírku, udělá bobek, zívne a jde do domečku spát...úplně jako Honza na peci :D . Je u nás šest dní a přijde nám úplně klidná, zatím teda pořád vylučuje jen kamení a jehličí, ale jinak nám přijde spokojená...Máme z toho ohromnou radost a proto máme z nadcházejícího podzimu strach... Zimní odpočinek v terárku nám přijde teda velká věda - po nastudování informací z webu máme obavy, abychom to všechno zvládli správně - ve správný okamžik jí přemístit domů, správně svítit, atd., abychom jí neublížili...To že by spontánně venku usnula a mi jí pak ošetřovali spící v bedýnce a umístili do sklepa nám přišlo pro nás začátečníky jednodušší, máme fakt strach... Terárko bychom vzali od pana Junka kompletně vybavené abychom minimalizovali chyby, ale pak...když vidíme, jak má úplně zdeformovaný krunýř, tak nechceme, aby jí zase potkala nějaká nepohoda... Myslíte, že by bylo možné nám třeba dát tady přes diskuzi vědět, kdy je ten správný den na přestěhování domů? Když bude venku přes noc 10 stupňů? To ale doma pak bude tepleji...není to tedy už pozdě? Nechceme, aby měla teplotní šok, o tom jsme si přečetli a to je teda hrůza... Moc děkujeme za pomoc.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » ned 16. srp 2020 20:45:19

Dejte sem fotku želvy, pokud má moc deformovaný krunýř, tak byla pravděpodobně chovaná v teráriu. Pokud jsou deformace vážné, nelze vyloučit ani metabolické abnormality, v tomto případě je zimování hodně na pováženou.

Přesun domů nastává zpravidla v půlce října, pan Junek to dává na stránky (úvodní stránka --> aktuality), do diskuze to nenapíšu, neboť na to zcela jistě zapomenu. Výrazný teplotní šok to pro želvu nebude, pokud přesouvání přizpůsobíte. Želvu můžete nechat pár dní v chodbě, garáži... (tedy mezistupeň mezi venkovní a vnitřní teplotou), následuje pak terárium a postupné rozsvěcování osvětlení. Odpočinkové období teď není třeba řešit, tento problém se navíc většinou týká želv chovaných celoročně v teráriu.

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » ned 16. srp 2020 21:12:27

Hezký večer,
teda DĚKUJEME VÁM za Vaše odpovědi, moc nám pomáháte :) , vždycky netrpělivě čekáme na radu, protože celá posádka teď tráví celé dny u výběhu a pozoruje to fantastické stvoření.... :D ( mimochodem, už jsme taky zjistili, že naše Leopolda je pravděpodobně Leopold.... :D )
Fotku vytvoříme hned zítra a vložime jí sem, tak uvidíte sám, co na to budete říkat...
Děkujeme Monika

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » pon 17. srp 2020 21:45:31

DSC02558.JPG
Dobrý den,
zasílám slíbené fotografie našeho želváka nalezence. Moc prosíme o posouzení a Váš názor - na dýchání, na zimování, atd. a radu, jak ho co nejlépe krmit ( potravinové doplňky).
Děkujeme
Monikahttps:/download/file.php?mode=view&id=2575&sid ... f807a42bd4
Přílohy
DSC02552.JPG

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » pon 17. srp 2020 23:42:05

Viděl jsem už dost rachitických žel, ale takto deformovanou páteř ještě ne... Chudák chov u předchozího majitele dost odnesl. Divím se, že nemá potíže s pohybem. Ztížené dýchání bude asi důsledek těch deformací. Zimování je hodně na pováženou. Je nutné si uvědomit, že deformace krunýře jsou jen viditelným důsledkem alterací metabolismu a u takto závažných poruch tam může být i poškození orgánů. To lze zjistit stanovením biochemických parametrů z krve. Zimují se želvy jen v dobré kondici, tady je to do dobré kondice dost daleko.
Krmte hlavně vyváženou stravou. Tedy zejména zelené krmení. Dostatek vápníku je důležitý, leč deformace už to nenapraví. Můžete občasně sypat krmnou dávku vápencem nebo volně rozházet po výběhu sépiové kosti. Ostatní minerálně-vitamínové přípravky asi už nemají v tomto případě smysl.

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » úte 18. srp 2020 0:06:30

Ano, i náš známý, který se věnuje chovu želv jen okrajově, hned na první pohled říkal, že je chudák zanedbaný... :(
Jinak je ale opravdu naprosto v pohodě - když se probudí, proběhne se po výběhu, rád šplhá na kameny, vleze do jezírka, sluní se, pak zívne a hlavně baští a baští, jako by byl úplně v pořádku... Jen nám přijde, že se mu špatně jí samostatně z pastvy, prostě mu to jakoby nejde - klape zobákem vedle rostlinky a nemůže se trefit. Mnohem spokojenější je, když mu uděláme z krmení velkou kupu a on jí pak sní. (Mimochodem, kolik by toho taková želva naší velikosti měla denně sníst? Pro našeho želváka není problém tři, čtyři velké svazky mlíčáků a jitrocele s jetelem za den... nevíme, jestli je to v normě a v pořádku, ale jsme rádi, že po tom lesním výletu jí...) Takže myslíte, že ani třeba za rok, po důkladném " vykrmení" u nás, by zimování nebyl dobrý nápad?
Moc si přejeme, abychom dokázali, aby byl u nás spokojený a šťastný, když má za sebou těžkosti a "našel si nás" v lese...aby se už prostě měl dobře...
Děkujeme Monika

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » úte 18. srp 2020 12:18:57

To je celkem normální, že se želva neumí zblízka trefit do listu a podaří se jí to až na několikátý pokus. Želvy jsou žravé, ale regulovat příjem je důležité hlavně u rostoucích želv, aby nerostly příliš rychle. U dospělých ve venkovním výběhu krmím bez omezení. Upravená dieta by byla vhodná, pokud by měl nějaký zdravotní problém (např. sníženou funkci ledvin, jater...).

Jak jsem již psal, nemůžeme vyloučit i jiné poškození organismu, než je ta rachitida. Zimování může být pro želvu s některou dysfunkcí fatální, záleží na míře poškození. Přesvědčit se o stavu organismu můžete jen důkladnou veterinární prohlídkou. Podle toho pak můžete zvážit zimování. Druhá možnost je ryze na uvážení chovatele - prostě to risknout a uvidíte. V každém případě je ale dobré minimálně první zimu pravidelně želvu kontrolovat a vážit. Pokud se objeví problém, zvýšíte želvě šanci na přežití včasným přerušením hibernace.

leopolda12
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: pát 14. srp 2020 15:01:46

Re: těžké dýchání

Příspěvek od leopolda12 » čtv 20. srp 2020 23:09:22

Tak to mi určitě riskovat nebudeme...chceme, aby žil a byl spokojený... Pořídíme tedy terárko, alespoň na tuto zimu... Jen doufáme, že to pro něj nebude další stres - je teď tak spokojený ve výběhu, že nevíme, jak se mu mnohem menší terárko bude líbit.... On bude ale asi míň aktivní, že? Alespoň jsme to tak pochopili, že sice nehibernuje, ale je utlumený, odpočívá, míň žere, míň běhá, je to tak?
Jak velké terárko na zimu bude potřebovat, aby byl spokojený? A jak mu máme svítit? Přiznáváme, že se toho trochu bojíme, abysme to udělali správně...
Děkujeme za rady.
Pěkný večer
Monika

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: těžké dýchání

Příspěvek od Mirek » pát 21. srp 2020 0:15:30

Neřekl bych, že bude méně aktivní. Aktivita želvy se ve značné míře odvíjí od teploty prostředí. Na želvy se nedá ale aplikovat univerzální postup. Místo terária bych Vám spíš doporučil želví stůl. Vyjde to levněji a na jednu zimu je zbytečné pořizovat skleněné terárium. U prostoru je to jednoduché - čím více, tím lépe.

Chovný prostor je vybaven třemi typy světelných zařízení - denním, výhřevným a UV. UV někteří chovatelé nepovažují u dospělých želv, které jsou chované venku, za nutné. Já tento názor nesdílím, už vůbec ne u rachitické želvy. Do větších prostorů jsou vhodné UV výbojky, které zároveň suplují výhřev (2 v 1). Po přesunu se světla spouštějí postupně. První pouze denní, následně se začíná s výhřevným. Na konkrétním schématu nezáleží, jen je nutné stanovit přiměřenou postupnost v navyšování teplot a doby osvětlení. Začít můžete např. na 4 hodinách denně a každé 2-3 dny přidat 2 hodiny. Teplota pod zdrojem je v toto období snížená (lehce přes 30 °C), časem (až dosáhnete běžného rytmu) ji můžete zvýšit na běžnou hodnotu, tedy ca 40 °C. Samozřejmě je to jen přibližný návod a jen jedna z možností, chtěl jsem tím hlavně demonstrovat, co znamená "přiměřené navyšování".

Odpovědět