Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Disfunkce leve predni nohy

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Sanfte
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 12. říj 2016 11:24:11

Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od Sanfte » pon 04. kvě 2020 19:04:58

Ahoj,
dnes jsem bohuzel zjistil, ze mam uj zelvak neco s predni nohou. Je to uz asi dele, nevsimal jsem si dukladne. Myslel jsem, ze ma apaticke obdobi. Protoze jinak to byl vzdy agresivni blazen, terarko skoro nevydrzelo.. :(
Co jsem zjistil vizualne: vubec nic. Zadne zaseknute veci ci tak, zadna zraneni. Postizena noha se mi zda o malinko vetsi.
Co se mohlo stat: no, jelikoz ma pribytek, na ktery obcas leze (pravda ted jiz vubec), mohl se pri mensim skluzu zranit?

Zitra jsem objednan k veterinari na mou zadost na rentgen.

Doporucite neco, napada Vas neco?

Zde odkaz na video, je to krasne videt:
https://youtu.be/eFTPr6gUHpU

Dekuji vsem moc za rady.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od Mirek » pon 04. kvě 2020 23:32:12

Pokud se jedná o končetinu, tak v tuto chvíli moc neuděláte. Můžete citlivě prohmatat, jestli něco neucítíte, zhodnotíte také bolestivost. Pokud RTG vyvrátí frakturu, tak se bude jednat patrně jen o neurčitou distorzi, distenzi...

Co mě znepokojuje více, je otevírání úst viditelné na videu. Může to být reakce na bolest nebo manipulaci, pokud by se tak ale dělo často a i v klidovém stavu a ve spánku, pak se jedná o jeden z příznaků zánětů dolních cest dýchacích. Ale jak říkám, je potřeba zhodnotit objektivně spolu s jinými ukazateli kondice a zdravotního stavu - aktivita, hmotnost, apetit, případné výtoky, abnormální zvuky při dýchání atd.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od euzelva » úte 05. kvě 2020 16:09:27

Určitě k veterináři a bude potřeba RTG. Podle mě pokud po teráriu řádil si nohu buď pohmoždil či zlomil. Otevírání zobáku takto vypadá spíše na určitou "nasranost". Uvidíte a dejte vědět.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Sanfte
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř 12. říj 2016 11:24:11

Re: Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od Sanfte » stř 06. kvě 2020 7:45:09

Ahoj vsem,
rtg udelan (viz priloha) + pridavam zavery od vetrinarniho ortopeda + nejaky komentar:

1) otevirani zobaku: to vubec, je to samec super agresor, kolikrat me rafnul, jeho testosteron je maximalni, tohle delal od doby co ho mam (cca 6 let) za ok stavu desetkrat rychleji. Dokazal piglovat dreveneho skaraba (nahrada samicky) treba celej den :lol:

2) v priloze jsem oznacil ono spatne misto - kloub

3) Dle ortopeda se neda nic delat. Nejde o zlomeninu ale o kloub. Nemysli si, ze toto vzniklo nejakym urazem ci rakovinnym bujenim pry. Mozna je pry prodelana infekce nebo dlouhodoby postup nejakeho kloubniho neduhu, coz nakonec vyustilo v toto.

4) noha je tedy funkcni, lec cca o 60% mene sily v zaberu a pohyblivosti. Zelvak je o 50% apatictejsi no :cry:

Jak to vidite dle rtg a nazoru ortopeda. Je blby, ze mi rekl, ze na tohle zadna kouzla nejsou no...
Dekuju.
RT
Přílohy
4.jpg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od Mirek » stř 06. kvě 2020 12:33:03

Problém je tedy v ramenním kloubu, jak již Vám asi sdělil ortoped. Nevím, jestli to je zhoršenou kvalitou snímku, ale zdá se, jako by pažní kost v proximálním úseku (v oblasti kloubu) vykazovala nižší denzitu. Je možné, že to je "jen" poškozením, další možnosti jsou, že kost je nějakým způsobem narušována (infekční příčiny, tumor...), ale takto na dálku jen s pomocí RTG snímku se to nedá posoudit. Doporučil bych konzultaci na některém odborném pracovišti, nejlépe asi u profesora Knotka na VFU Brno.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2910
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Disfunkce leve predni nohy

Příspěvek od euzelva » čtv 07. kvě 2020 17:26:55

V podstatě jde druh nějaké "nehody způsobené sportováním nebo něčím jiným, to už je jedno. Buď se to částečně zahojí a bude opět nějak funkční, nebo to bude napořád. Nic s tím neuděláte, tak jako lidem ani zvířatům se různá zranění nevyhýbají. Želva to nakonec zvládne a bude nohu prostě šetřit nebo vůbec používat, berte to tak, že se to prostě občas stane. Léčit toto silně pochybuji asi nejde. Budu Vám držet palce.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět