Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

aktivní želva přestala jíst

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 63
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

aktivní želva přestala jíst

Příspěvek od mgeisselreiter » ned 03. kvě 2020 12:02:53

Tlumočím dotaz začínající chovatelky, která má mládě testudo hermanni narozené v létě 2019 a chová je od koncem října 2019:

Chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, že má želvička takový, jak bych to nazvala, jídelní půst? Nic se nezměnilo, stejné svícení, akvárko, strava pampelišky, jitrocel.... Tak do půlky dubna jedla jak ďas a najednou nic moc nebaští. Jinak je čiperná, běhá po akvárku, všechno prozkoumává, na všechno se přijde podívat. Stravy má dostatek. Jen ji nežere. Během dne do ní dostanu tak lupen pampelišky. Vždycky přiběhne k jídlu, omrkne ho, dvakrát kousne a jde zkoumat akvárko. Co si dá vždycky, to jsou granule, které má dvakrát týdně. Ostatní nic moc. V půlce dubna měla 54 g, teď má 51 g. Ale níž už to teď nejde.

Přijde mi, že naopak někdy běhá po akvárku jak šílená :-). Dřív vystrčila oko z domečku tak v devět nejdřív, teď už v osm běhá.
Řítí se z jednoho konce na druhý (naštěstí je akvárko hodně velké). Teď poslední dva dny valí hlava nehlava, překážka nepřekážka.
Přes misky, klacky, snaží se šplhat po domku, pak z něj padá a leží na zádech. Ještěže jsme teď doma. Dneska za tři hodiny jsem ji už dvakrát otáčela. Včera snědla jeden malý lístek z jetele a dneska zatím nic. Dneska jídlo naprosto ignoruje.

Želvička nejeví žádné známky potíží. Vzhledem k tomu, že měla po celou dobu stejné chovné podmínky, doporučil jsem postupně snižovat teploty a svícení, ale nejsem si jist, zda to nyní má smysl. Navedl jsem chovatelku ke kontrole, zda nemá mládě přerostlý zobák, který brání příjmu potravy. Ještě mě napadlo, zda nemůže být problém s parazity?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2594
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: aktivní želva přestala jíst

Příspěvek od euzelva » ned 03. kvě 2020 20:16:58

Pravděpodobně to bude samec a ty vždy na jaře jsou aktivní, a hubnou. Může jít také o to, že chovatelka změnila stravu na kterou byla zvyklá, a to želvy nemají rády. Já bych si z toho hlavu nedělal, ale určitě bych změnil chovné tepelné podmínky, protože pokud je nechá stále stejné, tak dříve nebo později nastanou problémy.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
mgeisselreiter
Matador
Příspěvky: 63
Registrován: pon 21. bře 2016 16:51:18

Re: aktivní želva přestala jíst

Příspěvek od mgeisselreiter » ned 03. kvě 2020 21:21:17

Děkuji za odpověď. Sad bude vše v pořádku.

Odpovědět