Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Apatická želva

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Ivana1960
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2020 19:03:05

Apatická želva

Příspěvek od Ivana1960 » čtv 16. dub 2020 19:22:22

Vážení chovatelé želv, obracím se na vás s prosbou o radu: získala jsem želvu, které nyní není vůbec dobře. V rodině ji máme už 32 let, vždy velmi dobře prospívala, ale teď se něco změnilo. Veterinář konstatoval, že trpí avitaminózou. Loupe se jí kůže a oči má už delší dobu úplně zavřené - vůbec je neotevírá, zřejmě nemůže. Na radu veterináře jí dávám 1 kapku vitamínu AD3 a 3x denně jí mažu zavřené oči oční mastí (ophtalmo-framykoinem). Léčbu jsem zahájila před dvěma dny, zatím žádná změna. Želva navíc už cca 16 dnů nežere, ale když náhodou otevře tlamičku, vidím, že se jí dělají sliny - rozhodně více než dřív. Po bytě se jen tak občas přemisťuje, ale opravdu jen občas. Když ji vezmu ven na trávu a na slunce, většinou jen leží. Pokud ji vykoupu, na chvíli ožije. Ráda bych jí nějak pomohla, ale vůbec netuším, jak. Prosím, poraďte.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Apatická želva

Příspěvek od Mirek » čtv 16. dub 2020 20:47:28

První by bylo dobré znát druh želvy, ideálně přiložte fotografii. Pokud jsem pochopil, želvu máte volně v bytě, což je nevhodné. Želva je nemocná, ale je potřeba zjistit, do jaké míry - to udělá veterinář, ale musí se jednat o specialistu na plazy (to evidentně ten, u kterého jste byla, není, protože hypovitaminóza není diagnóza, pokud k ní nedoplní informaci, o jakou hypovitaminózu se jedná).

Kapky AD3 bych nepodával, není to úplně nejvhodnější preparát, jelikož vitamínem D lze želvu předávkovat - následky jsou fatální. Existuje pouze preparát na doplnění vitamínu A (Combisol A) - ten je bezpečnější, jelikož vitamín A má výrazně větší terapeutickou šíři a předávkování tolik nehrozí.

Pokud se jedná o apatii, může se jednat o nízké teploty, ale v takové míře bych apatii spíš přisuzoval onemocnění. Sliny jsou skutečně sliny, nebo nějaký výpotek?

Sečteno a podtrženo - doporučil bych vyšetření u specialisty na plazy. Provede přesnou diagnózu a určí terapii. Terapie není nic platná, pokud nebude mít želva vhodné podmínky, takže postupně je potřeba želvu navykat na vhodné podmínky, které jí vytvoříte. Pokud máte zahradu, je vhodné vytvořit venkovní výběh (nicméně ven bych želvu dal až po ukončení terapie a kvůli teplotám nejdříve v polovině května). Prozatím vytvořte alespoň provizorní prostor - nějaký želví stůl s vlhkým substrátem, který bude vytápěn na vhodnou teplotu.

Ivana1960
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2020 19:03:05

Re: Apatická želva

Příspěvek od Ivana1960 » pát 17. dub 2020 9:03:58

Dobrý den,
moc děkuji za rychlou odpověď. Velice si vážím toho, že se ve svém volném čase chovatelům želv věnujete a sdílíte s nimi Vaše bohaté zkušenosti. Já se mezi chovatele nepočítám, protože jsem želvu před časem "jen zdědila", nicméně ráda bych jí nějak pomohla, aby se zase cítila dobře jako předtím. V příloze zasílám fotografie - na 1. je celkový pohled (takto většinou leží téměř celý den), na 2. je pak vidět sloupaná kůže (tento proces se nyní zastavil a dál nepokračuje) a na 3. je pak vidět stav očí, které jsou trvale zavřené.
Jinak jsem z Karlovarského kraje, kde - alespoň podle mého pátrání - mezi veterináři žádný specialista na plazy nepůsobí. Pokud byste měl kontakt na někoho v Praze, kam také často jezdím, byla bych Vám velmi zavázána.
Přílohy
želva 3.jpg
oči
želva 3.jpg (1.47 KiB) Zobrazeno 4205 x
želva 2.jpg
kůže
želva 2.jpg (1.38 KiB) Zobrazeno 4205 x
želva 1.jpg
celkový pohled
želva 1.jpg (1.38 KiB) Zobrazeno 4205 x

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Apatická želva

Příspěvek od Mirek » pát 17. dub 2020 13:45:05

Určitě takto rozsáhlý stav bude chtít návštěvu veterinárního lékaře, to asi v domácích podmínkách nezvládnete. Loupání kůže je normální - želva je plaz, takže si tímto způsobem obměňuje starou kůži (na rozdíl od hadů ji ale nesvléká vcelku). Vhodné podmínky si nastudujte tady na webu... Sice se mi nedaří z nějakého důvodu zobrazit fotky v plné velikosti, ale podle těch miniatur to vypadá na želvu stepní. Jak říkám, pro začátek bude stačit nějaký nádoba (želví stůl) s vlhkým substrátem a s osvětlením (denní zářivka + UV a výhřevná lampa - doporučil bych nějakou výbojku - podle velikosti chovného prostoru).

Seznam veterinářů tady: https://euzelva.cz/veterinari, dále bych ještě zmínil MVDr. Michala Slobodu, Ph.D., s tím mají chovatelé dobré zkušenosti. Tuším, že by měl být v Praze - Stodůlkách, Google po zadání jména jistě poradí a telefonicky si domluvte návštěvu přímo k němu.

Přibližné hodnoty výkonu osvětlovacích těles do daných prostorů pak najdete tady: https://euzelva.cz/osvetleni-do-teraria----w-

Ivana1960
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2020 19:03:05

Re: Apatická želva

Příspěvek od Ivana1960 » pát 17. dub 2020 17:31:15

Moc děkuji za rychlou odpověď a cenné rady. Určitě se se želvičkou k veterináři objednám a budu doufat, že se brzy zmátoří a zase nám bude dělat radost. Ještě jednou děkuji, že jste se mému dotazu opravdu zevrubně věnoval a přeji Vám příjemný zbytek dne a hodně úspěchů v chovu i v osvětové činnosti. Děláte opravdu velice záslužnou práci.

Odpovědět