Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nemoc či útlum??

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Volfik
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07. zář 2014 22:01:20

Nemoc či útlum??

Příspěvek od Volfik » pon 08. zář 2014 19:04:24

Dobrý den,

před necelým měsícem jsem si pořídil roční žlutohnědou želvičku. Chovaná je pouze v akváriu (50x30x30), poněvadž nemám možnost venkovního výběhu. Jako substrát jsem použil lignocel smíchaný s pískem, klasicky UVB (Reptile UVB 100) a výhřevnou žárovku (25W). Každý večer a ráno akvárium rosím. Se začínajícím zářím jsem snížil teplotu z letních 40 °C pod výhřevnou lampou na 35 °C, v chladné části zhruba 25 °C (níž to v bytě bohužel nedostanu) a dobu svícení zkrátil z 11 hod na 7-8 s jednohodinovou pauzou. V poslední době želvička stále častěji usíná a pohybuje se pouze kolem výhřevné lampy. Bohužel jsem před den v práci, takže nevidím jak moc je přes den aktivní, ovšem vždy při příchodu kolem 5 hodiny odpoledne domu spí pod výhřevnou lampou a takto zůstává i přes noc (předtím si spíše zalézala do domečku). Jídlo je vždy z větší části snědené. Otázka tedy zní, zda se jedná pouze o podzimní únavu či je možnost, že by byla nějakým způsobem nemocná? Popř. jak dále postupovat (zda ještě snížit teploty na 30°C nebo jestli jí je zima a teploty naopak zvýšit).

Předem moc děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemoc či útlum??

Příspěvek od euzelva » pon 08. zář 2014 19:33:02

U tohoto druhu T.graeca je to vždy problém a mláďata potřebují fázovat více než ostatní druhy želv. Proto je pro nezkušeného chovatele někdy problém s nastavením teplot.....přesně Váš případ. Želvu přehříváte a je přetažena, její chování nevěstí nic dobrého. Pokud ji už změklo břicho (plastron) není ji bohužel již pomoci. Pokud ne máte ještě šanci na záchranu. Každopádně ji musíte srazit teplotu dolů :!: Přestaňte používat výhřevný zdroj a nechte pouze UVB osvětlení. Častěji ji vykoupejte, pokud stále bude pod UVB lampou spínejte ji 1hod. zapnout a 1hod. vypnout. No a dejte se na modlení :oops:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Volfik
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07. zář 2014 22:01:20

Re: Nemoc či útlum??

Příspěvek od Volfik » pon 15. zář 2014 19:39:56

Dobrý den,

díky bohu se želvička snad dala dohromady, dopoledne je aktivní, žere, běhá po akvárku a cca kolem 15 hodiny chodí opět spát. Jak jsme mi radil v minulém příspěvku, vypnul jsem ji výhřevnou lampu a nechal po hodině zapnout a vypnout zdroj UVB, skoro každý den koupal. Chtěl bych se tedy zeptat jak postupovat dále? Zda opět pomalu rozsvícet zdroj tepla, popř. na jakou teplotu a jakou dobu svícení? Aby jsem se nedopustil opět nějaké teplotní chyby.

Moc děkuji

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemoc či útlum??

Příspěvek od euzelva » pon 15. zář 2014 20:26:33

Takže pokud ji to takto vyhovuje nechte to tak a nic už neměňte :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět