Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Uhynulá želva uhlířská

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
millliii
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08. zář 2014 11:13:04

Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od millliii » pon 08. zář 2014 11:16:52

Dobrý den,

chtěla bych se na něco zeptat. Měla jsem od roku 2012 želvu Uhlířskou. Koupila jsem ji jako 150dekový miminko. Krásně mi prospívala.žrala všechno pěkně se vyprazdňovala a mělka jsem ji v terárku společně sdvěmi želvami zelenavými , který jsem u Vás zakoupila.
Přes líto jsem všechny moje želvičky dala mamce na zahrádku , protože ona má taky 2zelenavý a můj otec jim tam udělal krásný výběh a měli tam skvělí zázemí.
Včera ráno je mamka dala do výběhu a pěkně jedly a vyprazdňovali se. Odpoledne , když přišla z práce si všimla že ta uhlířka je divná pomalu se pohybovala a taková apatická byla. Upozorňuju že jídlo tamm měli a pití a včera byl překrásný den i od rána. Mysleli jsme si že je jen unavená a tak jsme ji nechali stranou kde si pomalinku chodila. Večer když je dávala do terárka tato želva měla vystrčenou hlavičku a zavřený oči , ale dýchala.Uložila ji na místo (její oblíbený roh) a nechala je být. Ještě jim rozsvítila aby jim bylo teploučko.
Ráno když se probudila zjistila že se ani nechla z místa. Ostatní želvy se hezky probouzely a už tam něco žvejkali. Vytáhla ji ven a nedýchala. Byla mrtvá. Nevíme příčinu a já schodou okolností byla v práci takže jsem ji ani neviděla, protože ji zakopali. Ale než ji zakopali nechali ji v přepravce asi 2hodiny. A po dvou hodinách zjistili že je pod ní krev. U očička měla kapku krve a zdálo se jim a že i z krku ji tekla krev a hlavně začala zapáchat.
A tak se ptám co si myslíte, že jí asi bylo? Já jsem z toho zoufalá a můj malej syn taky. Ta želva byla ochočená Nechala se krmit z ruky a přišla když jsem v ruce držela mlíčáky nebo jiný jídlo.
Předem moc děkuju za odpověď
S pozdravem Milena Řehůřková z Boumova

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od euzelva » pon 08. zář 2014 17:23:53

Těžko takto říci a mohla to být nějaká nehoda (přehřátí) nebo něco podobného. Každopádně tento druh pokud byli nízké teploty nemá ve venkovním výběhu co dělat. Hraniční teplota je 15 a lépe 20°C :!:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od Mirek » pon 08. zář 2014 18:29:22

měla jsem ji v terárku společně s dvěma želvami zelenavými
Tak vzhledem k tomu, že zelenavé žijí v Evropě a uhlířky v Jižní Americe mi to přijde, mírně řečeno, jako blbost. Sice si nemyslím, že to bylo příčinou úmrtí, ale jestliže jste měla terárko nastavené pro T. hermanni, tak uhlířka strádala. Rozdílné nároky na potravu, rozdílná teplota, rozdílná vlhkost... Tyto druhy zkrátka nelze chovat pohromadě, je tam moc rozdílů v potřebách.

Přesnou příčinu smrti zjistíte pouze, pokud bude provedena pitva. Nemoc bych asi vyloučil, vzhledem k tomu, že jste nezpozorovali jiné problémy a úmrtí přišlo náhle, takže nehoda, vrozená vada...

K venkovnímu chovu - měla jste tam temperovanou boudu zajištěnou tak, aby teplota nespadla pod 18-20°C? Pokud ne, tak to také není tomuto druhu prospěšné, jelikož letos v létě bylo docela dost dní pochmurných a teplota se pohybovala klidně kolem 15°C, v noci i méně (tedy alespoň u nás).

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od euzelva » pon 08. zář 2014 18:44:40

Souhlasím s Mirkem a na to jsem zapomněl, společný chov takto rozdílných druhů suchozemských želv je samozřejmě krajně nevhodný :shock:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

millliii
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08. zář 2014 11:13:04

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od millliii » pon 08. zář 2014 18:53:09

No děkuji za odpověď.
První věc já je nikdy nenechávala přes noc venku, mají tam sice boudičku ale ta není zateplena takže kolem 8 jsem je dávala do terárka a když bylo chladno zůstali jenom v terárku.
Druhá věc v terárku byli jen přes tu noc u mí mamky doma mám dvě terárka a mám je rozdělený. Akorát u tý mamy na dvě terárka není místo takže oni byli pospolu jen tu noc.
Přehrátí si nymyslím nebolo teďka vedro. S píš mám obyvy jestli neměla tu vrozenou vadu.
a zároveň váhám jestli si mám pořídit další. a kdyby jo jestli už mám vzít páreček

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od Mirek » pon 08. zář 2014 19:12:32

Na přehřátí nemusí být horko, stačí, aby se želva překlopila na slunku (a třeba si toho nemusíte všimnout, jelikož se může převrátit zpět, ale třeba bylo už pozdě). Vrozená vada, opět asi nic, co by postupovalo pomalu, mohlo se jednat třeba o aneurysma, ne na aortě, jelikož v tomto případě by nastala smrt během několika minut, ale na jiné tepně, kde v podstatě vykrvácí dovnitř. Ovšem je to jedna možnost z desítek a bez pitvy nelze s určitostí nic říct.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Uhynulá želva uhlířská

Příspěvek od euzelva » pon 08. zář 2014 19:44:56

Když pominu nehodu, prasklé srdce....dá se vyloučit vrozená vada, snad pouze nějaká slabší stěna....Želva byla čiperná jak popisujete a s přehřátím se velice mýlíte. Týden dozadu k němu mohlo dojít prakticky každý den :!: Prostě jednoduše podle toho co popisujete jde o náhlou příhodu, nehodu...nikoliv nemoc. Rozdělené terárium nestačí, jak chcete vytvářet různou vlhkost a teploty :shock: Musí být naprosto oddělené. Prostě to je život chovatele, občas přichází i smrt :oops: Určitě by Vás to nemělo odradit a ve dvou se to lépe táhne.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět