Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zvlastni trus

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Smarties
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 25. říj 2018 14:20:26

Zvlastni trus

Příspěvek od Smarties » čtv 15. lis 2018 19:38:30

Dobry den,prosim o pomoc. Mám dva měsíce letošní mládě zelenavky. Mám jí v teráriu a asi tři týdny krmím pouze čínský zelím,doplňuji vápník. Často se vyprázdňuje do misky s vodou. Před třemi dny vypadal trus jako malý slimák. Nevěnovala jsem tomu tolik pozornost,myslela jsem,že ve vodě jen naboptnal,ale docela to zapáchalo. Dnes to vypadalo výrazně hůř i to dost zapáchá.Jako rozšláplej světlej slimák. Máte někdo podobnou zkušenost? Není to začervení?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Mirek » čtv 15. lis 2018 20:22:11

Ideální by byla asi fotografie. Trus ve vodě se dokáže transformovat někdy do různých podob. Paraziti to být mohou, doporučuji nechat trus vyšetřit. Ostatně je to levné vyšetření, takže nezaškodí ho provádět u želv namátkově (zvlášť u želv chovaných ve venkovních výbězích).

Smarties
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 25. říj 2018 14:20:26

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Smarties » pát 16. lis 2018 15:15:16

Dobry den,
Mockrat dekuji za info. Mam ji prave chovanou stale uvnitr zatim. Tak si rikam,kde by k tomu prisla. Zkusim se zeptat na veterine,jestli testy delaji a jak na to. Zkusim prilozit fotku. Jestli se povede. Dekuji
Přílohy
C7FF2768-FDAA-42AE-A4A1-E247942B613E.jpeg

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Mirek » pát 16. lis 2018 17:16:37

Konzistence taková klidně může být, pokud přihlédnu, že trus leží ve vodě, nicméně barva není nic moc. Koprologické vyšetření flotační metodou by měli být schopni udělat i v málo vybavených ordinacích, stačí k tomu odstředivka a mikroskop. Přijít k parazitům může tak, že přijde do kontaktu s něčím, co bylo venku - nejčastěji rostliny, které se zkrmují. Běžná oplach vodou na odstranění vajíček parazitů nestačí. Ve venkovních výbězích je to pak otázka času, protože tam je cest nákazy mnoho.

Smarties
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 25. říj 2018 14:20:26

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Smarties » pát 16. lis 2018 19:14:10

Ajo,to mi nedoslo. Dekuji za objasneni. A neresi se to, jako u psu, pravidelnym preventivnim odcervovanim? Jak pripadne odcervovani probiha?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Mirek » sob 17. lis 2018 3:37:03

Dá se odčervovat i preventivně, ale přeci jen každý lék zatíží organismus, tak by se měl podávat odůvodněně. Odčervení probíhá orálním podáním antihelmintika, odčervení je po nějaké době nutné opakovat. U želv se nejšastěji používají léky s účinnou látkou fenbendazolem, naopak u psů tolik oblíbený ivermectin se použít nesmí, jelikož je pro želvu toxicý (stejně tak např. pro kolie, australských ovčáků a další plemena psů). Způsob podání záleží na lékové formě a ochotě želvy ke spolupráci. Jednoznačně nejúčinější forma je vpravení suspenze pomocí jícnové sondy. Tato metoda je ovšem nejinvazivnější, takže bych ji nechal až jako nejzažší možnost. Vpravit se dá suspenze i do zobáku, zde však musíte počítat s tím, že nevpravíte celou dávku (něco vyteče ven a něco želva vyplive). Proto je nutné se při tomto způsobu držet horních hranic dávkování, někdy je nutné je nedhodnotit. Pokud není dávka přiliš objemná a želvě nedělá problém vzít si jídlo přímo z ruky, tak se dá rozdrcená tableta nabalit na kousek ovoce (pro moje želvy na to funguje jahoda) a nechat želvu takto obalené ovoce sníst. Důležité je samozřejmě dbát na to, aby snědla celou dávku a aby každá želva pozřela výlučně jen svou dávku.

Smarties
Pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 25. říj 2018 14:20:26

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od Smarties » sob 17. lis 2018 19:05:58

Nooo,nic lehkyho tedy. Dekuji moc za info.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvlastni trus

Příspěvek od euzelva » ned 18. lis 2018 23:14:02

Pokud je to želva z letošního chovu masivní začervení prakticky lze vyloučit, u starších je to možné, ale to objasní až rozbor trusu. Konzistence trusu je ovlivněna, tak jako u všech zvířat. Stravou a kondicí střevní mikroflóry. Pokud něco není v pořádku ihned se to projeví.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět