Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

želvička sípe

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Monika77
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. črc 2018 21:05:34

želvička sípe

Příspěvek od Monika77 » pon 16. črc 2018 21:16:33

Dobrý den. Prosím o radu - naše želva zelenavá je každoročně ve venkovním výběhu. Přezimuje také bez problémů. Letos ovšem poprvé sípe - při jakékoliv aktivitě. Jinak vypadá zdravá - běhá, žere … Tušíte, prosím, o co by mohlo jít? A zda pomůže třeba jen zkusit přesunout želvu někam do tepla, zda to jako rýma neodezní? Děkuji M.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvička sípe

Příspěvek od Mirek » pon 16. črc 2018 23:24:06

Sípání může být způsobeno mnoha příčinami a podle popisu je těžké některou určit. Od cizorodého tělesa v dýchacích cestách, přes rýmu po zápal plic. V případě zápalu plic by želva stagnovala a jevila jiné příznaky nemoci. U rýmy se objeuje výtok a zpravidla odezní sama. V případě zaseknutého tělesa může pomoci vodní koupel (stejné teploty jako okolí, kde se želva vyskytuje). Pokud je želva aktivní a nevykazuje známky onemocnění, jen bych sledoval, co se bude dít.

Monika77
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. črc 2018 21:05:34

Re: želvička sípe

Příspěvek od Monika77 » stř 18. črc 2018 6:51:22

Děkuji mnohokrát... výtok nemá a je čilá a hladová, takže budeme jen sledovat a koupat.
Přeji pěkný den.
M

Karolinaa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: stř 29. srp 2018 11:24:22

Re: želvička sípe

Příspěvek od Karolinaa » úte 28. čer 2022 1:17:33

Dobrý den,
ráda bych se připojila k tématu. Také mi želva občas sípe. Minulý rok byla nemocná a prelecovala se antibiotiky dle doktorky to byla nemoc častá u želv, název si bohužel nepamatuji. Poté měla na různých mistech zarudly krunyr, doktorka to prisuzovala té nemoci. Půl roku zpátky měla rýmu, ale odezněla po pár dnech. Želva je aktivní, věčně hladová, ale občas takhle sípe. Dneska se to stalo poté co tu v bytě asi dvě hodiny běhala jako kdyby se zadýchala po běhání. Po té co usnula to přestalo a není slyšet, že by dýchala nahlas. Není to každodenní jen to prostě občas má. Zajímalo by mě čím by to mohlo být. Dle veterinarky je v dobré kondici. Děkuji za odpověď.
Ps: mám to nahraný v telefonu, ale bohužel mi to nejde připojit k dotazu, dá se to v nějakém formátu přidat?

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: želvička sípe

Příspěvek od Mirek » úte 28. čer 2022 16:22:36

Sípání určitě není projev normálního chování. Z vašeho popisu želva zřejmě trpěla zápalem plic a sepsí (červené skvrny). Je možné, že po prodělání zápalu plic došlo ke snížení funkční kapacity dýchacího systému, což se může projevit dýchacími obtížemi při zátěži, vzrušení... Rovněž je také možnost nedoléčené infekce.

Odpovědět