Stránka 1 z 1

Napuchlá želva

Napsal: ned 17. pro 2017 15:18:17
od Janus
Dobrý den,
mám doma mladé želvy letos líhnuté, 3 stepní a 1 zelenavou a všimla jsem si že jsou kolem krku a kolem zadních nohou v měkké části těla napuchlé. Doteď jsem si myslela že jsou pěkně tlustoučké a vypasené, ale dnes jsem si všimla že to vypadá jako by byly spíše napuchlé. Mají uv lampu a výhřevnou žárovku a dávám jim denně granule, čínské zelí a téměř denně se snažím sehnat ještě nějaké zelené z venku(pampeliška, jitrocel nejčastěji).Také jim občas sypu vápníkem. Myslíte si že jsou opravdu vypasené, nebo my mohlo jít o nějaký problém? (zadržování vody v těle?)
Děkuji za odpověď

Re: Napuchlá želva

Napsal: ned 17. pro 2017 15:30:48
od Janus
Takhle vypada

Re: Napuchlá želva

Napsal: ned 17. pro 2017 16:42:51
od Mirek
SKutečně to vypadá jako otok, než jako obezita, ale nemusí to být jednoznačné. Otoky mohou být způsobeny orgánovou dysfunkcí (tím by ale asi trpěla jedna želva), případně mě napadá alergie nebo totálně špatné podmínky (ty by se ale projevily s odstupem). Jaké granule používáte? Pokud jsou želvy jinak normální - přibírají, nemají jiné problémy, tak bych zkusil zkontrolovat chovn podmínky a vyřadit jakýkoliv podezřelý činitel (tzn. granule, jakoukoliv změnu, kterou jste provedla v chovných podmínkách...). V případě že se pak stav nezlepší nebo želvy trpí i jinými potížemi, vyhledejte veterináře - odborníka na plazy.

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 18. pro 2017 8:25:09
od Janus
Granule mam Sera reptil professional herbivor, určené pro suchozemske želvy, tak nevím jestli by to bylo tim, nechám je ale vždy ve vodě nabobtnat, tak možná ze želvy prijimaji zbytečné moc vody, ze by to bylo tim? Jinak mam je normálně v teráriu, mají lampu UV a vyhrevnou a zrat jim dávám též jen to co se obecne doporučuje, tak nevím jake spatne podmínky by mohly mit, jedine zebytam možná měli moc vlhko v teráriu, nic jiné mne nenapada...

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 18. pro 2017 8:27:55
od Janus
Možná alergie, ale nevím na co želvy byvaji alergicke....

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 18. pro 2017 17:23:53
od Mirek
Nevím, zdali se jedná o alergii, ale každpodáně pokud tím trpí všechny želvy, je to něco z prostředí. Nebo je to možná "jen" tuk, který vypadá jako otok, každopádně v této míře to již také není přípustné.

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 18. pro 2017 21:57:38
od euzelva
Souhlasím s Mirkem, pokud více želv nemoc to není nýbrž nějaké pochybení v chovu či stravě.

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 29. dub 2019 18:42:45
od Michala_n
Naše zelva ( cca 30 let ) je od vcera take otekla obdobně jako zelvicka na fotce nahoře, spíše mi přijde, že je vice natekla u zadnich nozicek. V posledni době jsem ji prilepsovala mladými listky, které jsem vypestovala ze seminek trava pro suchozemske želvy (pěstuji v substrátu pro výsev a množení), nemůže to mit z toho? Mam s ni jit radši k veterináři? Díky za odpověď

Re: Napuchlá želva

Napsal: pon 29. dub 2019 19:00:35
od Mirek
Vysadit každou změnu a sledovat. Pokud se to nebude lepšit, bude zhoršovat nebo začnou i jiné potíže, pak k veterináři. Pokud máte pocit, že je otok velký a generalizovaný (tedy jedná se o systémový problém), pak není návševa veterináře od věci.

Re: Napuchlá želva

Napsal: čtv 02. kvě 2019 9:38:46
od euzelva
Otoky zadních nohou bývají projevem špatné funkce ledvin, může jít i o dnu. Pokud je to náhlá změna a želva nevypadá, že by ji to omezovalo vyčkal bych co bude. Při zhoršení vizuálního stavu a nebo chování želvy neváhejte a co nejdříve k veterináři.