Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Tom
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 14. srp 2014 19:06:56

Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Tom » čtv 14. srp 2014 19:11:59

Dobrý den pane Junku,

mám na Vás dotaz, mám od Vás několik želv zelenavých, všechny jsou od jara venku při kontrole minulý měsíc jsem zjistil, že jedna z nich má do krunýře jakousi "dirku" viz foto v příloze.
Měsíc jsem ji sledoval, zda se nejedná o nějaké poranění a zda se nezačne sama hojit, dírka se ale zvětšuje, jakoby se odlepuje šupina...
Navíc má želva při pohledu zepředu jakoby plochý vršek krunýře ( snad mě chápete, ale fotky napoví ).
"Dírka" nijak nemokvá, není opuchlá, na dotek je tvrdá, žádní paraziti ani roztoči nikde...

Absolutně netuším kde k tomu přišla, ve výběhu nic ostrého ani nebezpečného nemají,
nu ale dírka je tu a mě zajímá, zda jste se s něčím podobným setkal a co dělat?

Želva je jinak úplně normální, žere, "běhá" , na noc zalézá na "své" místečko apod.....

Od jara do podzimu jsou želvy venku, přes zimu v teráriu pod kvalitní UVB výbojky od Vás, vápník samozřejmě dávám,.....

Krunýř má jinak pěkně tvrdý....
Přílohy
P1260356.JPG
P1260354.JPG
P1260352.JPG
Naposledy upravil(a) Tom dne čtv 14. srp 2014 19:25:41, celkem upraveno 2 x.

Tom
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 14. srp 2014 19:06:56

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Tom » čtv 14. srp 2014 19:17:48

další foto
Přílohy
P1260353.JPG

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od euzelva » čtv 14. srp 2014 19:27:38

Takže želva má atypický tvar krunýře, ale to je asi už od vylíhnutí. Každopádně ta rána na krunýře je podezřelá a může jít o nějakou plíseň. Určitě bych třeba nůžkami odstranil okolí rány volné otřepy a celé místo dokonala vyčistil a opravdu odstraňte vše co je volné a " nedrží ". To znamená každé místečko v prohlubni. Pak namazat canestenem je volně prodejný za cca 100,- v lékárně. Případná náhrada je mast clotrimazol. Mazal bych to 1x denně co nejdéle a uvidíte.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Tom
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 14. srp 2014 19:06:56

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Tom » čtv 14. srp 2014 22:21:35

Díky za odpověď,
hned zítra jí to očistím a mastičku koupím. Tvarem krunýře se trápit nebudu ;)
Jen se chci ale zeptat, můžu ji nechat ve venkovním výběhu, nebo ji mám raději uklidit domů do terária?
Příp. nemáte odhad, za jak dlouho se jí zahojí rána,
pokud se to zahojí?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od euzelva » čtv 14. srp 2014 23:55:33

Nechat venku a uvidíte jak to bude postupovat :shock:
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Tom
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 14. srp 2014 19:06:56

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Tom » pát 15. srp 2014 21:01:05

Tak jste měl pravdu, asi to bude plíseň, želvičce se odloupla celá šupina a pod ní to tedy vypadalo,... :o( vše co se dalo jsem vyčistil a promazal.

Jenže....nedalo mi to a jelikož mám želv 5 prohlédl jsem pořádně další, 3 z nich jsou v naprostém pořádku, ale na chudákovi samcovi cca 8 let starém, jsem objevil ložiska zespod, plíseň se důkladně kamuflovala pod šupinami plastronu, nebyla vidět, jenže jelikož jsem dělal důkladnou kotrolu, zkusil jsem jemně odlupovat šupiny všem želvám zda drží jak mají no a u tohoto samce mi zůstala šupina v ruce a pod ní hotové neštěstí,.... spousta plísně,...konzistence připomínala ztrouchnivělé dřevo, chudák samec to měl takhle pod třemi šupinami a dost hluboko. Po odstranění nánosu plísně a vyčištění jsem však zjistil, že pod plísní je čistá rohovina krunýře a plíseň tak nejspíš nepronikla "dovnitř" želvy....



Myslíte pane Junku, že to může ohrozit želvu na životě, nebo to půjde vyléčit?
Příp. troufnete si odhadnout, jak dlouho může léčba trvat?
Želvák jinak normálně žere, je aktivní, nijak "divně" se nechová......

Dál by mně zajímalo, zda nevíte, kde k tomu mohly přijít, nejstarší želvu mám přes 15let, tohoto samce přes 7 let, pořád ve stejných podmínkách ( teráriu i venkovním výběhu ) a teď po tolika letech tohle....??? Nechápu....???

Díky za odpověď a názor.
Přílohy
P1260367.JPG
P1260361.JPG
P1260366.JPG

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od euzelva » pát 15. srp 2014 21:21:15

Ohrozit na životě ne to pouze v krajním případě. Plísně jsou bohužel nakažlivé a může to chytit jedna želva od druhé, není to časté, ale stává se to. Vyléčit to bohužel nejde pokud myslíte do původního stavu, ale musí se to zastavit :!: To je cíl léčby, v první řadě. Oškrábejte to tedy hodně důkladně co nejvíce to půjde. nevím odkud máte toho samce, ale takto plísní zdevastované želvy jsou v hodně případech z přírody. Plísně to je svinstvo, jak se někde zahnízdí řádí jak divoké. Takže mazat a mazat.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Honza 111 » sob 06. zář 2014 20:34:53

Dobrý den pane Miloši, u samce T. hermanni b. jsem měl před víc než rokem stejný problém, ale ne tak rozsáhlý. Několik měsíců jsem to léčil - potíral hypermanganem a mastí braunovidon, s přestávkou na zimování. Již už to delší dobu neléčím, protože nevidím změnu, už se to však nezhoršuje. Čekal jsem, že se to celé zacelí, ale podle toho co jste tady napsal tak ne.
Zůstane to tedy takto, nebo by mělo dojít ještě k nějakým změnám?
Děkuji.
Přílohy
18.7.2013.JPG
25.7.2014.JPG

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od euzelva » ned 07. zář 2014 12:36:03

U plísní je prioritou zastavení postupu a "zneškodnění plísně" :!: Pokud se to podaří je to O.K. ale nepočítejte, že škody, které způsobila se zcela zahladí. Většinou to zůstane, tak jak to má vaše želva a nepatrně to může zarůst. Záleží na více faktorech, ale poškození je nevratné a nikdy už to nebude jako dříve. Želvě to nevadí a je to pouze jizva života ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Honza 111
Pokročilý
Příspěvky: 35
Registrován: stř 02. črc 2014 8:20:12

Re: Zvětšující se rána na krunýři, prosím pomoc!

Příspěvek od Honza 111 » ned 07. zář 2014 12:57:33

Děkuji.

Odpovědět