Stránka 1 z 1

Nemocná TH

Napsal: stř 22. bře 2017 11:40:35
od janael
Dobrý den.
Potřebuji poradit od někoho zkušeného.
Moje TH má necelý rok rýmu ( nezimovaná, nyní 4 roky). Rýmu jsem nejdřív neřešila, ale na podzim už byla hlenovitá. Jela jsem s ní k vet (odborník na plazy Brno), podávala jsem ant injekčně. Bylo mi doporučeno nezimovat. Před měsíce jsem dělala testy na roupy. Vyšly 3 křížky. Dávala jsem Panacur i ostatním želvám. Tera dezinfikováno. Před 14 dny ( po odčervení) udělal vet stěr z toho hlenu - vyšlo Enterobacter cloacae, Aeromonas caviae, g.Staphylococcus...na +++ plus ještě jedna kterou dotestovávají ( výsledky zatím nejsou)
ale citlivost k enrofloxacinu tam je. Nyní podávám 6 den enrofloxacin, ale stav se mi zdá stejný. Nyní by jsme měli dát druhou várku na roupy. Jenže jsem dnes zjistila, že mají bobky plný roupů ( hlavně ta nemocná). A teď co s tím? Je normální že ant ještě nezabrala i když citlivost je dobrá? Je normální že Panacur také nezabral? Mohu podávat nemocné želvě oboje zároveň? Mám na odčervení zkusit něco jiného? Vet mi řekl, že když se mi nepodaří želvě otevřít tlamičku a dát lék přímo do ní. Mám dát na granulku a tu pak sní - může to být tím? Máte na to nějakej hmat nebo jak docílíte, že otevře tlamičku?

Re: Nemocná TH

Napsal: stř 22. bře 2017 14:23:59
od Mirek
Vaše otázky jsou spíše hodny odpovědi veterináře - případně, pokud chcete dva názory, tak kontaktujte jiného odborníka.

Roupi jsou u želv do jisté míry přirození a v malé míře nepatogenní. Pokud se samozřejmě přemnoží, je potřeba to řešit a Panacur je účinný. To, že se v trusu roupi nacházají svědčí o odčervení - jejich mrtvá těla s trusem opouštějí trávicí trakt.

Jestli se léky mohou podávat současně, případně vhodnost a způsob užívání příslušných ATB musí odpovědět veterinář. Podle knihy Nemoci plazů od Z. Kntka by ale s uvedenými ATB neměl být problém. Pokud nezabírají, tak je potřeba zvolit jiná nebo kombinaci.

Re: Nemocná TH

Napsal: stř 22. bře 2017 16:02:03
od janael
Děkuji, ještě se zeptám jak se lze zbavit roupů ve venkovním výběhu?

Re: Nemocná TH

Napsal: stř 22. bře 2017 21:01:48
od Mirek
Nijak, ponechte to na přírodě. Po zimně stejně parazité ve výběhu bebudou a želvy se v létě mohou znovu infikovat pozřením např. ptačího trusu... Jak říkám, v malé míře ropi nejsou škodní, ve velké se odčerví, ale trvalá prevence tady asi nebude možná (zvláště ne venku).

Re: Nemocná TH

Napsal: stř 22. bře 2017 21:05:01
od janael
děkuji

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 9:37:03
od euzelva
Tak toto, co popisujete je u některých želv běžné. Já tomu říkám chronická rýma a nezabere prostě nic :!: Želvy se chovají normálně pouze mají tuto rýmu. Po aplikaci všemožných léků se to např. na měsíc uklidní a pak se opět vrátí. Tak jsem to vzdal a ejhle, želva má rýmu již deset let a nic se neděje. Někdy je to více, někdy méně a je v jinak naprosto v pohodě.
Panacur zabral, ale určitě došlo k opětné kontaminaci. Pokud jste nadávkovala správně roupy nemají šanci. Ale k tomu je potřeba také odčervit všechny želvy ve skupině, kompletně vše v teráriu dezinfikovat a vyměnit substráty. Jinak na malém prostředí dojde k opětovné kontaminaci.

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 9:49:49
od janael
Děkuji za odpověď. Odčervila jsem samozřejmě celou skupinu a vše řádně dezinfikovala a vyměnila. Momentálně bych řekla, že červíci jsou již v normě, ale čeká nás ještě jedna dávka a pak udělám kontrolní odběr bobků.
Co se týče té rýmy, jste mě malinko uklidnil. Není to tedy čistá kapka u nosu, ale někdy mi příjde hlenovitá ( né pokaždý). Myslíte, že i přes ty potvory co tam našli, by to mohlo být v pořádku? Když si přiložím plastron k uchu, slyším sem tam zasyčení.
Už opravdu nevím co s ní a nerada bych aby do ní pořád něco píchali.
Myslíte, že se dá taková želva zimovat?
Děkuji.

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 9:54:41
od janael
Výsledky všech breberek ze stěru kapky u nosu je - +++:Enterobacter cloacae, Aeromonas caviae, Staphylococcus sciuri , Serratia odorifera, Shewanella putrefaciens

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 10:01:02
od euzelva
Pokud je jinak v pohodě, tak dá. Naopak zimování ji může pomoci. Stěry něco zjistí vždy, ale odlišit většinou co je a co není v pořádku je těžké i pro veterináře. Jak jsem řekl, někdy pokusy vedou právě k onemocnění a úhynu. Pokud je želva ok a neomezuje ji to raději bych od tohoto způsobu léčení odstoupil ;)

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 10:02:34
od janael
Takže myslíte, že mám přestat řešit? I přes ty breberky?

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 10:04:47
od euzelva
Breberek se zbavit to je jednoduché a v terarijním chovu nemají co dělat.

Re: Nemocná TH

Napsal: ned 26. bře 2017 10:05:18
od janael
Děkuji. ;)

Re: Nemocná TH

Napsal: pát 07. črc 2017 16:22:32
od janael
Dobrý den,
chtěla bych Vám ještě jednou poděkovat. Želvičku jsem dle Vašich rad nechala být a přestala řešit. Je to jíž měsíc co má " suchý nos" kapka nikde. Sice by mě zajímalo, čím byla rýma způsobena, ale jsem šťastná, že po roce rýmy už má klid. A doufám, že se již nevrátí.
Děkuji ;)
Jana

Re: Nemocná TH

Napsal: sob 08. črc 2017 19:12:11
od euzelva
Nemáte zač, no vidíte a šlo to bez problémů 8-) Pozdravujete želvu a mějte se fajn ;)