Stránka 1 z 1

Rýma

Napsal: sob 27. srp 2016 13:53:44
od janael
Dobrý den, mám TH 2 roky. Zdravá, vitální, nezimovaná, do jara jen v teráriu. Na jaře jsem snižovala teplotu v tera a pak dala ven do výběhu. Bohužel dostala rýmu. Podle Vašich stránek jsem tomu nechala volný průběh. Bohužel rýma neustoupila. Nyní kapu již 8 den TOBREX. Bohužel jednu dírku má pořád vlhkou. "Soplík" jde vidět málokdy, ale občas se stane. Je pravda, že i když podávám TOBREX nechala jsem želvu venku. Můžete mi prosím poradit co zkusit jiného? Nebo ji mám dávat na noc domů? Ráno tu máme 7 stupňů. Chtěla bych zimovat spolu s ostatníma želvičkama, ale mám strach aby to dala. Co si o tom myslíte? Jinak je opravdu v pohodě. Nahřívá se, po výběhu litá s ostatními a pěkně jí.
Děkuji Jana

Re: Rýma

Napsal: sob 27. srp 2016 15:48:33
od Mirek
Rýma je primárně virové onemocnění, které může být později zkomplikováno bakteriální infekcí. Z toho vyplývá, že podáváním kapek Tobrex (což je antibiotikum) nelze rýmu zcela vyléčit, ale pouze zabráníte bakteriální infekci. Želva tedy bude mít příznaky rýmy do té doby, než si s ní kompletně neporadí imunitní systém. Nicméně pokud je želva jinak zdravá, nevidím důvod zavádět nějaká opatření. Dokonce i zimování by neměl být problém, ačkoliv máte-li strach, můžete zimování vynechat nebo jej zkrátit.

Re: Rýma

Napsal: sob 27. srp 2016 19:57:42
od janael
Kapky mám tedy dobrat celých 10 dnů a nechat to být? Kolik týdnů je zkrácené zimování. Nebo jinak se zeptám - Kolik týdnů minimálně se zimuje, aby to mělo smysl a dobrý vliv na želvu?

Re: Rýma

Napsal: sob 27. srp 2016 22:13:42
od Mirek
Můžete kapky dobrat, poté bych jen sledoval charakter rýmy. Bude-li vodnatá, tak neřešit, přidá-li se pravidelný výtok hustého hlenu, pak obnovit léčbu Tobrexem.

Zimování se zkracuje dle potřeby, není problém želvu zimovat pouze měsíc, a poté probudit... V přírodě želvy zimují podle podmínek a mohou se i několikrát za zimu budit, oteplí-li se.

Re: Rýma

Napsal: ned 28. srp 2016 6:56:25
od janael
Děkuji. No snad to bude v pořádku. Z jara to byla jen voda, ale nyní mi to už příjde jako hlen. Nejsem si jistá, jestli ten Tobrex zabral. Bojím se, že se teď začne venku ochlazovat, aby nedostala zápal plic. Vet si želvičku poslech, ale nic špatného neslyšel. Mluvil ale o tom, že buď můžeme podávat kapky (Tobrex) nebo prý můžeme léčit celkově. Nevím co tím přesně myslel, ale protože nic neslyšel (sípání), nebrala jsem to ani v úvahu.
Dobereme tedy, vysadím a uvidím co bude ;)
Ještě jednou děkuji, jste moc laskavý.

Re: Rýma

Napsal: ned 28. srp 2016 7:58:22
od Mirek
Celkovým léčením pravděpodobně myslel podání širokospektrých ATB nebo minimálně podpůrnou léčbu. V každém případě by tím ale želvu zbytečně zatížil a téměř jistě by to na ni mělo negativní vliv.

Re: Rýma

Napsal: ned 28. srp 2016 9:00:26
od janael
Aha. Děkuji za rychlé odpovědi. Uvidím, jak to půjde dál. Přeji hezkou neděli.

Re: Rýma

Napsal: úte 06. zář 2016 10:32:21
od janael
Dobrý den, tak rýma neustoupila. Želva má neustále kapku u nosu. Mám dávat želvě znovu kapky? Nebo vyzkoušet jiný? Mám ji nechat ve výběhu nebo ji dát domů do terária aby měla tepleji? Děkuji Jana

Re: Rýma

Napsal: stř 07. zář 2016 0:14:15
od Mirek
Je-li rýma vodnatá, pak antibiotické kapky stejně nepomohou. Zbytečným podáváním by pak naopak mohlo dojít k utvoření rezistence případných bakterií proti účinné látce. Taková rýma želvu ani nijak neohrožuje a nemá-li jiné problémy, pak bych ji přesunul, až k tomu bude čas (dle teplot, typu boudy a aktuálního stavu).

Je-li rýma hlenovitá a i přes podání kapek stále neustoupila, je na místě zvážení přesunu domů a obnovení léčby.

Re: Rýma

Napsal: stř 07. zář 2016 6:30:24
od janael
Děkuji. Rýma mi příjde vodová.

Re: Rýma

Napsal: ned 23. říj 2016 10:51:43
od janael
Dobrý den, protože rýma neustoupila, raději jsem nezimovala. Už týden si všímám, že občas sípe. Né pořád, ale třeba dnes 10 min, pak se šla najíst a přestala. Mám jít na veterinu?

Re: Rýma

Napsal: ned 23. říj 2016 11:00:03
od euzelva
Tak na to je těžká odpověď. Pokud se želva jinak chová normálně a jí, posečkal bych. Pokud by se stav zhoršoval nic jiného Vám asi nezbude.

Re: Rýma

Napsal: ned 23. říj 2016 11:50:10
od janael
A jak ji mohu já pomoci. Mám ji v želvím stole 125x105cm, ale většinou se jen nahřívá nebo jí. Brouzdat jen tak po okolí se jí moc nechce. Takže skoro neustále pod lampou - tam se i zahrabe do hlíny a spí. Mám častěji koupat? A co heřmánkové koupele, může to pomoct? popř. jak často.

Re: Rýma

Napsal: ned 23. říj 2016 22:29:37
od euzelva
Ujistěte se zda v okolí není moc malá teplota, to by znamenalo zvýšit ji. U želvích stolů dost problematické řešení :oops: