Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
Henina
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. črc 2014 12:02:19

Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Příspěvek od Henina » čtv 31. črc 2014 12:05:54

Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně suchozemské želvy žlutohnědé. Už druhý týden se želva chová jinak než dříve. Nevím, čím to může být, tak Vám napíši vše, co by s tím mohlo i nemohlo souviset. Naše želvička bývá hodně aktivní v poledne, to je i doba, kdy dostává potravu. Většinou to jsou listy pampelišek, salátu, jitrocele, jetelíčku,... Přístup ke slunci měla skoro pořád, pokud slunce nesvítilo, tak jí teplo nahrazovala žárovka. Ráda se vyhřívá. Pila a jedla normálně. Všimla jsem si, že se začala pomalu loupat, ale to už trvá delší dobu. Jednoho dne želvička přestala jíst. Myslela jsem si, že je to stravou, že už jí nechce, tak jsem jí zkoušela dávat čínské zelí nebo jí dělat "saláty" ze všech možných druhů (výše uvedených). Nic, ale želvička byla stále aktivní, lezla po své příbytku, vyhřívala se, každé ráno pila a koupala se. Ale přestávalo to, začla být neaktivní, maximálně si někam popoleze, aby měla lepší přístup ke světlu, nebo, když se jde napít, což je jednou za čas. Na jídlo si lehá. Všimla jsem si, že se nevyprazdňuje, což mi přišlo logické k tomu, že nejí, ale stále nic. Včera jsem jí zkoušela krmit z ruky, to jsem občas dělávala a želva to měla velmi ráda, když jsem jí takhle "rozmazlovala". Želvička však nechtěla. Přitom jsem si všimla, že má prohlý spodní plastron. Dnes při prohlídce ho prohlý neměla. A když jsem ji včera pozorovala, měla takový zásek, prostě se najednou přestala hýbat a v očích měla prázdných pohled. Už jsem si myslela, že zemřela, ale za chvilku se zase hýbala a odlezla se vyhřívat. Dnes jsem si všimla malého kousku trusu, a pak byl další trus rozmazán po výběhu a také zbytky má želva u kloaky. Moc Vás prosím o radu.
Děkuji

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Příspěvek od Mirek » čtv 31. črc 2014 12:35:15

No nenapsala jste to nejdůležitější - jestli má venkovní nebo vnitřní výběh (popř. kombinaci), a pokud vnitřní, tak jaké má teploty chovu. Byla zimovaná?
Stav by totiž mohl způsobovat jak "odpočinek" (projevuje se při absenci zimování), tak nemoc.
Nemoc je třeba vyloučit/potvrdit - Při vzetí želvy do ruky byste měla mít pocit, že něco váží , želva nesmí působit, jako kdybyste vzala prázdnou misku. Želva by neměla radikálně hubnout. Jakýkoliv výtok odněkud by také mohl naznačovat nemoc. Zkontrolujte dech (sípaní, chrastění...) a oči - měly by vypadat jako lesklé černé korálky.
A ještě dotaz - když je "zaparkovaná", tak na jakém místě - pod zdrojem tepla nebo v chladné části?

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Příspěvek od euzelva » čtv 31. črc 2014 12:58:55

Každopádně je nutné doplnit chovné podmínky co nejpřesněji jak píše Mirek. Teploty, vlhkost....Každopádně to zatím vypadá na nevhodně nastavené chovné podmínky vzhledem k potřebám želvy v danou dobu.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Henina
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 31. črc 2014 12:02:19

Re: Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Příspěvek od Henina » pát 01. srp 2014 22:50:00

Želvička nezimovala, v srpnu jí bude rok, výběh má vnitřní
(občas na sluníčku venku), parkuje v blízkosti světla jak jsem psala ráda se vyhřívá, teplota + - 30 °C. Želvička však už asi 14 dní nežrala. Včera po vyprázdnění želva běhala jako by jí nic nebylo, ale potravu nadále odmítala. Dokonce reagovala na jméno. Dnes opět neaktivní, večer trochu popolezla.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná želva žlutohnědá - nejí, nevyprazdňuje se,...

Příspěvek od euzelva » pát 01. srp 2014 23:06:58

No moc jste nám to neulehčila :shock: Udělejte pokus, vezmete želvu někam do trávy a uvidíte jak se bude chovat. Také můžete zkusit vypnout výhřevné světlo na celý den.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět