Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Jak nasimulovat odpočinkovou fázi. Kdy, na jak dlouho a jak?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
kopa
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pát 06. led 2017 12:04:47

Jak nasimulovat odpočinkovou fázi. Kdy, na jak dlouho a jak?

Příspěvek od kopa » stř 05. dub 2017 11:17:19

Dobrý den,
chci se zeptat mám od začátku října želvu t. hermanni menší poddruh narozenou červenec/srpen 2016. Od té doby pěkně roste a přibírá každý měsíc skoro konstantně tak 9 g a 0,5 cm (teď má 7cm a 75g). Chovám pouze v otevřeném akváriu 70 x 55 x 30 cm - od toho října má zapnuté uvb 9-20h a teplo od 9:30-13 14-18 a má pod ním cca 37° v chladné části okolo 23, podle toho jak máme v obýváku my. Teď mi začala měnit chování, přes den sice chodí po celém teráriu, ale ne tak moc jako předtím a začala chodit výrazně dřív večer spát a nechodí do chladné části ale zůstává poblíž lampy, zatím není apatická přiběhne když ji dám ruku do terária. Ale přesto předpokládám, že pomalu ale jistě nastává období odpočinku, kvůli tomu že se zahrabe kolem 17 jinak byla i ve 20 ještě akční i po zhasnutí světla. Je to zatím tak týden, co se chová podezřele. A příjde mi že má řidší trus a víc močí. Tak nevím zda nenechat udělat prvně rozbor trusu než začnu snižovat teploty, abych jí neublížila.

A tím vzniklo pár dotazů na samotnou odpočinkovou fázi.
1. snižování teplot na 30°C pod lampou a 20°C na spaní. Během jaké doby by bylo vhodné se na ty teploty dostat aby nebyl šok?
2. jak dlouho má želva odpočinek mít? jak poznám že mám znovu zvyšovat teploty?
3. četla jsem že se to dá i tak že budu svítit kratší dobu nebo hodinu svítit a hodinu nesvítit, je to správné? nebo raději vyměnit žárovku za slabší a svítit stejně dlouho dobu jak doteď?
4. UVB žárovka svítí normálně celou dobu nebo se omezí doba svícení?
5. krmení se dává po celou dobu normálně?
6. měla by vlastně v přápadě, že potřebuje odpočinkovou fázi mít i měnší chut k jídlu?

Moc děkuji za cenné rady.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nasimulovat odpočinkovou fázi. Kdy, na jak dlouho a

Příspěvek od euzelva » pát 07. dub 2017 9:55:39

S největší pravděpodobností došlo k jarnímu útlumu, ale nelze vyloučit na dálku ani nějaké zdravotní potíže. Rozborem trusu nikdy nic nezkazíte.
1) postupně např cca 1 - 2 týdny
2) nelze určit, pokud bude chtít odpočívat využije snížení teplot a někde se "zašije". Pokud ne bude nadále aktivní i za snížených teplot a tím poznáte, že ji minulé nastavení nevyhovovalo.
3) vyměnit žárovku a snížit celkovou dobu svícení - také postupně např. cca o dvě hodiny
4) celou dobu aktivního osvětlení
5) pokud žere tak se krmí normálně
6) to 100%
Nikdy nelze nic určit 100%, ale pokud se postupuje dle chování želvy, tak poznáte co ji vyhovuje a co ne. Každopádně každá změna chce čas a určitě neměnit chovné podmínky překotně moc často - želva se jim musí přizpůsobit a to chce čas ;)
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

kopa
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: pát 06. led 2017 12:04:47

Re: Jak nasimulovat odpočinkovou fázi. Kdy, na jak dlouho a

Příspěvek od kopa » úte 18. dub 2017 14:10:50

Nakonec se mi po pár dnech vrátila zas do normální aktivity a týden fungovala úplně normálně, ale teď dva dny vylézá až po obědě na druhé rozsvícení žárovky (tedy po 14 a ne v 9:30) chodí spát do domečku a zbytek dne funguje normálně, tak nevím zda něco měnit. Žere taky normálně, krunýř má tvrdý a vypouklý. Pozoruji ji jen moc a zbytečně vyhledávám dobu pro odpočinkovou fázi? Mám obavy, že ji nepoznám.

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2911
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nasimulovat odpočinkovou fázi. Kdy, na jak dlouho a

Příspěvek od euzelva » úte 18. dub 2017 19:35:18

V případě že to bude želva potřebovat nemáte na vybranou a "musíte to poznat", nebo částečně odhadnout. Protože pokud to nepoznáte vy, ta co ji zná, tak my po netu už vůbec ne :!: A budeme všichni pouze spekulovat :roll: Bez osobní znalosti želvy, to bude to nejhorší řešení ze všech, to mě věřte.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět