Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Únava?

Ta želva je nějaká divná
Odpovědět
Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Únava?

Příspěvek od Bears » pon 16. led 2017 21:52:25

Dobrý den, možná moc pozoruju a zbytečně řeším naší malou želvičku, ale nechci nic zanedbat, tak Vás tímto žádám o radu. Už třetí den sleduju naší želvičku (mám jí od p.Junka od prosince 2016) a zdá se mi jakoby apatičtější. Lehá na substrátu, tolik neběhá a během dne jí takto najdu často spát. Večer se třeba ani nejde zahrabat do domečku a zůstane spát na substrátu a jednou i na kamenech. Zdá se ale, že normálně dlabe.
Přečetla jsem si článek "NEZIMUJI MALOU ŽELVU" a zaujala mě tam část o únavě želviček, která může vést až k úplnému vyčerpání.
CITUJI: "( Co, ale s těmito unavenými želvami? Tam je právě onen kámen úrazu. Na ně přijde neodolatelná potřeba si odpočinout, a pokud na to chovatel nezareaguje, začíná konec dalšího želvího života. Je to nemilosrdné, ale je to tak. Pokud nezměníme způsob chovu, je dříve či později konec!! Proboha, jak to poznám klade si tuto otázku vyděšený chovatel, co právě čte tyto řádky.) "
Netuším, jestli se to může týkat i naší Testudo hermanni, ale doufám, že když se s Vámi včas spojím a budu konzultovat další průběh, nic špatného se nestane. Děkuji velice MM

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Únava?

Příspěvek od euzelva » úte 17. led 2017 9:25:45

Takže právě asi poznáváte záludnosti chovu živých zvířat. Proč to píši? Rozpoznat co se děje je velmi obtížné i pro chovatele zkušeného a laik se musí řídit intuicí. Každopádně u mých želv to mám dnes nastaveno 35 pod výhřevnou lampou a 26 - 28 stupňů v prostoru, přes den. Želvy nemají zatím ani pomyšlení na zimní odpočinek, tak uvidíme co bude dál. Každopádně bych zbytečně nezmatkoval, protože želvy reagují a to významně i na změny teplot a celkové počasí venku. Jak jsem Vám určitě říkal nesmí ji měknout krunýř to je opravdu spolehlivý ukazatel u malých želv, že není vše ok!
Pokud jste nespozorovala toto a máte nastaveny chovné podmínky tak nějak jako já, neměl by být problém, navíc pokud želva žere. To, že potřebuje odpočinek se většinou pozná podle toho, že zalézá do chladnějších prostor a vylézá sporadicky, ale to se netýká periody 3 dnů.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: Únava?

Příspěvek od Bears » úte 17. led 2017 11:21:22

Děkuji za odpověď ;)
Podmínky jsem nastavila dle Vašich instrukcí, takže by v tomto neměl být problém. Abych řekla pravdu,tak co se týče krunýře, nedokážu posoudit, zda měkne(jsem naprostý nováček :oops: )Lehce pruží, ale mám pocit že to takhle bylo od začátku. Jen si myslim, že ho nemá vypouklý, ale spíš plošší( nepropadlý).
Dlabe, čekanku, polníček, rukolu, č.zelí a dokonce mnou v létě nasušené listy(jitrocel, pampeliška a řebříček-to už ale jen občas) :roll:
Budu dál sledovat, popřípadě opět obtěžovat a žádat o další radu. :lol:

Bears
Pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: pon 26. pro 2016 16:46:16

Re: Únava?

Příspěvek od Bears » úte 17. led 2017 11:35:32

Teď se mi probudila a ten krunýř ji asi opravdu měkne :o Co dál :?: :?: :?:

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Únava?

Příspěvek od euzelva » úte 17. led 2017 19:20:27

Každopádně jsme to vyřešili po tel, ale pro ostatní. Vypadalo to na příliš nízké teploty. Takže dojde k úpravě a uvidí se. Určitě u želv pokud dojde k nevratnému měknutí karapaxu je každé léčení obtížné. Když to přesáhne určitou mez, nevidím žádné řešení a takových želv uhyne 99% a v podstatě už je jedno zda se snaží pomoci veterinář nebo to necháte na přírodě. Proč k tomu dochází? Určitou měrou to určitě ovlivňuje celkové chovné prostředí, pak kondice želvy a její schopnost se adaptovat na stížené podmínky a změny. A pak je tady souhra nějakých okolností, které vy jako chovatelé nedokážete ovlivnit a dojde k tomu i při optimálním nastavení chovu. Nemoc, nehody. slabší jedinec, prostě vše, co přináší život .......Každému kdo se s tímto problémem potká držím palce.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Odpovědět