Diskuzní fórum Suchozemská želva

Přejít na web euzelva.cz

Témata bez odpovědí | Aktivní témata

FAQ Hledat

Všechny časy jsou v UTC+02:00

rachitický krunýř, venkovní výběh

Snažíme se všichni pomoci
Odpovědět
evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » pon 17. črc 2017 15:00:54

Obracím se na Vás s velikánskou prosbou o radu. Máme 3 roky starou želvu zelenavou. Máme ji v teráriu, přes zimu nezimovala. Po shlédnutí fotografie rachitické želvy jsem se vylekala, protože naše želva má stejný tvar krunýře. Nevím, co dělám špatně. V teráriu máme kamínky, kokosové vlákno s pískem (měním po ½ roce) – kamínky se substátem si za chvíli zamíchá. Snažím se udržovat vlhkost, má i misku s vodou, měníme denně. Máme žárovku s UV zářením i na ohřev – svítíme od 7 do 19 hodin. To jediné mám pocit, že bylo špatně, protože jsem jí takto svítila celoročně. Teplota u otevřených dveří terária je asi 25 oC, zdroj tepla je uprostřed - tam je teplota samozřejmě vyšší. Přes léto ji krmím hlavně listy pampelišky, jitrocelem, jetelem, slézem. Květy mu nechutnají, nechává je bez všimnutí. Občas mu dám mrkev, jablíčko nebo banán. Přes zimu jsem mu dávala rukolu a polníček, pokud jsem sehnala čínské zelí, tak to. Občas jsem přidala i pár granulí – určených přímo želvám. Tak dvakrát, třikrát v týdnu přisypávám vápník. V létě jsem ho dávala ven – ale jen přes den, když bylo hezky.

Tvar krunýře jsem nikdy neřešila, protože stejný měl vždycky, nikdy nebyl oblý, hladký, mění se jen velikost. Krunýř má pevný i na břiše.

Snažívá se dostat ven z terária, necháváme ho proběhnout. To chodí za námi a snaží se nás šípnout do nohou (netuším, co se tím snaží sdělit, denně se myjeme :). Jinak je družný, nechá se hladit po nohou i na krku.

Letos jsme mu udělali venkovní výběh - má tam boudu, úkryty na schovávání, misku s vodou, trávu, písek. Dala jsem ho tam asi před dvěma měsíci. Od té doby je méně aktivní, projde se jen zřídka, jí jen občas když ho k jídlu vysloveně dám. Je zahrabaný a zdá se, že se rozhodl zazimovat. Přičítám to za svou chybu, že jsem mu při chovu v teráriu nezajistila zimní provoz (nepokládala jsem to za až tak důležité, když chtěl, zalezl si do boudy světlo nesvětlo). Říkám si, že si příroda poradí, že mu musím dát čas, aby si zvykl, ale nejsem si tím jistá. Mám ho nechat nebo budit a lákat na jídlo? Co v zimě - to bych ho chtěla dát do terária.

Jedná se o naši první želvu a snažím se k chovu přistupovat zodpovědně, ale zjevně je někde chyba. Jak můžu zabránit dalšímu defrmování krunýře a jde to vůbec nějak ještě napravit?

Děkuji Vám moc za pomoc.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od Mirek » pon 17. črc 2017 23:44:04

Pomohla by fotka krunýře, abychom mohli určit míru rachitidy. U želv chvaných v lidské péči a zvlášť v teráriu nebývá menší rachitida výjimkou - jedná se o důsledek vhodných podmínek (krmení každý den, teplo, světlo...). Vady již napravit nelze, lze pouze zastavit postup, což se evidentně povedlo, jelikož píšete, že se porblém neprohlubuje, ale pouze roste krunýř.

Venkovní výběh želvě jistě prospěje, neaktivita je nyní normální, jelikož došlo ke snížení průměrných teplot. Až budete želvu na podzim přesouvat do terária, tak postupně zvyžujte teplotu, ať má želva čas si zvyknout.

evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » úte 18. črc 2017 22:23:45

Dobrý večer,
děkuji moc za odpověď. Zrovna dneska vylezl a byl trochu aktivnější, tak to snad bude v pořádku. Přikládám foto krunýře.
Přílohy
Artur2.jpg
Artur.png

Uživatelský avatar
euzelva
Administrátor
Příspěvky: 2917
Registrován: stř 11. čer 2014 6:44:32
Kontaktovat uživatele:

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od euzelva » úte 18. črc 2017 23:46:59

Želva je tedy dost rachitická, bude to kombinací stravy, chovných podmínek a osvětlení během celého roku (vhodné UVB osvětlení, dostatek vápníku a dalších minerálů, zdravá strava). Bohužel teď s tím již nic nenadělate. Želva by měla mít krunýř po zmáčknutí tvrdý.
Chovatel sedmi druhů suchozemských želv - https://euzelva.cz/

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od Mirek » stř 19. črc 2017 0:27:31

Přesně jak již bylo řečeno, tohle není způsobeno "jen" příliš vhodnými podmínkami v domácí péči, ale chybou v chovu.

evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » stř 19. črc 2017 17:40:30

Děkuji za reakci. Krunýř tvrdý je. Kupujeme jí UVB žárovku, na jídlo jí dávám to, jak jsem popsala, vápník také dodávám. Kromě toho, že jsem nenastavila jinak čas osvětlení na zimu, si opravdu neuvědomuji, co dělám špatně a mrzí mě to.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od Mirek » stř 19. črc 2017 20:35:37

Jakou UV žárovku máte, v jaké vzdálenosti nad želvou a jak dlouho ji již používáte?

evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » stř 19. črc 2017 21:59:32

Používáme žárovku Exoterra reptile UVB 100 25W a visí cca 10 cm nad povrchem. Mohli jsme ji měnit tak čtyřikrát za ty tři roky.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od Mirek » stř 19. črc 2017 23:02:45

kuste příště koupit silnější. Kdysi jsem používal stejný typ a želvám se také deformoval krunýř, ovšem v mém případě jsem po roce přešel na výbojku a je klid. Nechi nějak kompaktky snižovat, ale zřejmě neposytují dostatek UV pro želvy.

evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » sob 22. črc 2017 8:13:08

Díky moc za radu. Jaký typ tedy doporučujete? Děkuji moc.

Uživatelský avatar
Mirek
Víc než Želva
Příspěvky: 2072
Registrován: úte 17. čer 2014 18:15:08
Bydliště: Brušperk, Brno

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od Mirek » ned 06. srp 2017 16:09:06

Pokud se jedná o UV kompaktní lampy, tak je můj názor v tomto směru takový, že když už kompaktní, tak nejsilnější možnou variantu, tedy Reptile 200.

evaval
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17. črc 2017 14:42:14

Re: rachitický krunýř, venkovní výběh

Příspěvek od evaval » ned 06. srp 2017 21:20:00

Děkuju moc.

Odpovědět